Metoda nauczania Marii Montessori gwarancją najlepszego wychowania dziecka?

Metoda nauczania najsławniejszej nauczycielki na świecie, która dzieciom i nauczaniu była oddana do końca swojego życia!

metoda m.jpg

Doktor Maria Montessori była lekarzem, antropologiem, pedagogiem. Przez ponad 50 lat pracowała z dziećmi. Celem kształcenia Montessori była pomoc w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, zdobywaniu umiejętności szkolnych i współdziałaniu.

OPIS METODY MONTESSORI

Metoda, którą opracowała Maria Montessori, daje dziecku szanse wszechstronnego rozwoju. Ponieważ jako pedagog pracowała z dziećmi o różnym statusie materialnym i różnych ras metoda ta ma niezwykły wpływ na wszystkie dzieci. Według tej metody dzieci powinny rozwijać się równocześnie fizycznie, duchowo, kulturowo i społecznie. Metoda Montessori sprawia, że dziecko czerpie radość z nauki i rozwija w sobie poczucie własnej wartości. Filozofia Marii Montessori opierała się również na przekonaniu, że w życiu dziecka nie istnieją nauczyciele, lecz mentorzy i przewodnicy, którzy swoim wsparciem gwarantują dziecku rozwój samodzielności i przygotowanie dziecka do wysiłku intelektualnego.

METODA MONTESSORI W PRZEDSZKOLU

Według metody Montessori dziecko powinno być wspierane pod kątem jego spontaniczności i twórczej aktywności. Należy pamiętać, że według tej metody, już od najmłodszych lat w dziecku powinny być rozwijane samodzielność i wiara we własne siły, wypracowanie szacunku do pracy i porządku, wypracowanie zamiłowania do ciszy i pracy w takiej atmosferze, osiągania długiej koncentracji na wykonywaniu zadania i wypracowanie postaw posłuszeństwa polegającego na samokontroli. Przedszkole jest to idealne miejsce, aby kształcić te cechy tak, aby rozwijały się w dziecku naturalnie podczas kolejnych etapów nauczania.

METODA MONTESSORI W DOMU

Metoda Montessori nie jest przeznaczona  tylko i wyłącznie dla placówek dydaktycznych. Rodzice stawiający na dobre wychowanie swojego dziecka, mogą czerpać z metody Montessori garściami, wprowadzając styl wychowania zaproponowany przez Włoszkę w domu. Przede wszystkim dzieci nie powinno się uzależniać od nagród. Nie ucz swojego dziecka, że za dobrze wykonaną pracę zasłuży na nagrodę. Naucz go szacunku do pracy innych, pamiętaj, że musisz stać się przewodnikiem dziecka. Stwórz dziecku interesujący i stymulujący do rozwoju dom, w którym rozwinie swoją wyobraźnię i z dnia na dzień będzie chciało wiedzieć więcej. Traktuj malucha jak równego sobie. Maria Montessori zwykła mawiać, że „wielkość ludzkiej osobowości zaczyna się w godzinę urodzenia”. Nie walcz z nim zatem o władzę, a raczej stań się tłem, kiedy jest czymś zajęte lub zafascynowane. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej i pamiętaj, że najlepszym prezentem, który możesz mu ofiarować, jest Twój czas. Dziecko chłonie i uczy się tego, co kocha, to do czego zostanie zmuszone, szybko zapomni.

Zdjęcie:iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 09.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
''ale dużo dowiedziałam się...'''
strata czasu na przeczytanie
Dodano: 2016-09-22 09:01:10 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×
  • Nauka przez zabawę

    Nauka przez zabawę

    Maria Montessori była lekarzem i pedagogiem. Dzięki swym wieloletnim obserwacjom dzieci stworzyła zupełnie nowe podejście do ich edukacji polegające na nauce przez zabawę. Przedstawiamy Wam… czytaj więcej