Metody wychowawcze, które odeszły w niepamięć

Zobacz, z jakich metod powinnaś zrezygnować, a jakie przywrócić do wychowania swojego dziecka.

iStock-513678542.jpg

Podejście do płci

Jeszcze w latach 50. i 60. tradycyjna struktura rodziny dyktowała ich styl życia. To mężczyzna był głównym żywicielem rodziny, a żony opiekowały się domem. Dopiero, kiedy rodzinie brakowało środków do życia, kobiety szły do pracy. Dziś wiele kobiet bierze na siebie większość obowiązków domowych w tym połączenie pracy z gotowaniem, sprzątaniem i opieką nad dziećmi. Oczywiście podział obowiązków domowych zależy od rodziny, ale badania pokazują, że zaangażowanie ojca w wychowanie dzieci prowadzi do sukcesu, wliczając w to mniej problemów z zachowaniem, lepszą samoocenę oraz wiele innych.

ostrożne wychowanie

Najprawdopodobniej nigdy nie zostawiasz dzieci samych w domu. Kiedyś powszechną praktyką było pozwolenie dzieciom w wieku 8/9 lat na samotny spacer do szkoły i z powrotem oraz dbanie o siebie, do momentu, powrotu rodziców z pracy. Dziś strach przed uprowadzeniem i innymi zagrożeniami jest wystarczającym powodem, aby tego nie robić. Warto podkreślić, że należy również wystrzegać się trendu, który zawładnął rodzicami XXI wieku. Chodzi o trzymanie dziecka pod kloszem i niedopuszczanie go do otoczenia. Nadszedł czas, aby dzisiejsze matki i dzisiejsi ojcowie przestali planować swoim dzieciom każdą wolną godzinę. Będzie to wielka przysługa dla dzieci, ponieważ zamiast dyrektorów zarządzających ich wychowaniem odzyskają rodziców.

Klapsy

Fizyczne karanie dzieci na szczęście przechodzi do historii. Dzisiaj 52 kraje oficjalnie zakazują karania dzieci klapsami. Co więcej, badania pokazują, że jest to nieskuteczna i bardzo szkodliwa forma kary. Dzieci karane w ten sposób mogą w przyszłości borykać się z zaburzeniami psychicznymi, niższym IQ oraz wyższym poziomem agresji.

Na szczęście, niektóre metody wychowawcze powracają. Mowa tu o rodzinnych obiadach, które przeciwdziałają depresji, uzależnieniom, nastoletniej ciąży, zaburzeniom odżywiania, oraz o wykształceniu chęci spędzania wolnego czasu na zewnątrz, przekazywaniu dziecku dobrych manier i podstawowych słów takich jak proszę, przepraszam, które nauczą je żyć w społeczeństwie.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 21.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar