Pomóż swojej córce poradzić sobie z prześladowaniem

W tej delikatnej sytuacji należy zachować nieco elastyczności.

iStock-518118234.jpg

Wstawałaś do niej w nocy, opiekowałaś się w chorobie, dawałaś poczucie bezpieczeństwa podczas burzy i pocieszałaś, kiedy jej pierwsza sympatia nie zwracała na nią uwagi. Jesteś mamą, a mamy robią wszystko to, co potrafią najlepiej. Co w sytuacji, kiedy Twoja córka jest źle traktowana przez szkolne koleżanki? W dzisiejszych czasach media społecznościowe zmieniają nieco krajobraz zastraszania, dlatego warto wziąć pod uwagę wskazówki ekspertów. 

Wycofaj się i nie atakuj

Twój instynkt macierzyński podpowiada Ci, abyś spróbowała wykorzystać wszystkie nienawistne siły, do zniszczenia dziewczynki, która źle traktuje Twoją córkę. Postaraj się uspokoić. Największym błędem mam, jest wyzwolenie emocji, twierdzi Lucie Hemmen, terapeutka rodzin i autorka książki „The Teen Girl's Survival Guide” . Na szczycie szalejącego instynktu macierzyńskiego, jest wracanie do własnego bólu dziewczęcego. Te wzburzone emocje sprawiają, że trudno skupić się na córce i być pomocną mamą, której ona teraz potrzebuje. 


Nie załatwiaj sprawy 

Według Rachel Simmons, autorki dwóch bestsellerowych książek dotyczących zachowania dziewcząt, pełne zaangażowanie i naprawianie wszystkiego za córkę, nie powinno być Twoją pierwszą reakcją. To sposób na ukojenie siebie, jako rodzica. Nie służy dziecku, które przez całe życie będzie zmagało się z wyzwaniami społecznymi, które powinny nauczyć je, jak być odpornym na stres


Różnica między sprzeczką a prześladowaniem

Nie wszystkie ostre słowa i kłótnie oznaczają prześladowanie i nękanie. Czasami są oznakami zwykłego konfliktu. Konflikt jest przeziębieniem niezgody, a prześladowanie to zapalenie płuc, przed którym osoba prześladowana nie może się bronić. Spróbuj uzyskać odpowiednie informacje, aby ocenić, z czym macie do czynienia. 


Nie osądzaj jej

Zamiast mówić „nic wielkiego się nie stało”, spróbuj powiedzieć córce, że rozumiesz, dlaczego czuje się zakłopotana i zdenerwowana. Poproś, aby opowiedziała Ci więcej. Traktując ją w ten sposób, potwierdzasz, że ma powód, aby czuć się w taki, a nie inny sposób. Dzięki temu dasz jej poczucie bezpieczeństwa.


Zaproponuj taktyczne manewry

Zapytaj córki, czy istnieje możliwość unikania problematycznej osoby. To tak zwane tworzenie własnego przymusowego porządku. Zaproponuj jej, znalezienie przyjaciół, którzy nie dopuszczą, aby musiała przeżywać chwile samotności. Posiadane przyjaciół to najlepszy sposób na radzenie sobie z tego typu sytuacjami. 

Zdjęcie: iStock

Źródło: womensdayDodał(a): Małgorzata Rosiak , Niedziela 30.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar