Publikujesz zdjęcia dziecka w sieci? Zobacz, jak mu tym nie zaszkodzić!

Lubimy chwalić się naszymi pociechami- piękne zdjęcia z wakacji, zakończenia roku szkolnego czy wspólnego spaceru musi zobaczyć jak największa liczba znajomych. Czego musisz unikać, aby nie zaszkodzić maluchowi?

zdjciadzieckaa.jpg

W dzieleniu się pięknymi chwilami ze znajomymi nie ma nic złego. Warto jednak pamiętać, że Internet "nie zapomina", a nasza aktywność w Sieci może w przyszłości zaszkodzić dziecku.  O czym musisz pamiętać, zanim wrzucisz kolejne zdjęcie?

Przede wszystkim zastanów się, co dokładnie jest widoczne na fotografii. Każdy z nas posiada żenujące zdjęcie uchwycone w krępującej sytuacji, jednak z reguły jest ono przechowywane na dnie rodzinnego albumu i wyciągane raz na kilka lat, w gronie najbliższej rodziny. Pomyśl o tym, jakie konsekwencje może spowodować niewinne zdjęcie znalezione za kilka lat w Sieci przez rówieśników Twojego syna czy córki.  Zastanów się, czy każdym zdjęciem Twoje dziecko chciałoby się podzielić z resztą świata? Chyba nie. Zdjęcia przedstawiające dzieci warto "wrzucić" do jednego albumu, który będzie udostępniony jedynie najbliższym znajomym. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie internetowego dysku zabezpieczonego hasłem. 

Pod żadnym pozorem nie udostępniaj publicznie informacji o swoim dziecku. Chodzi tu o pełne imię i nazwisko, adres, czy nazwa przedszkola, do którego uczęszcza. Pamiętaj, że osoby, które chciałyby zrobić dziecku krzywdę, w Sieci są dużo bardziej anonimowe i zorganizowane. Zdjęcia Twojego dziecka przez przypadek mogą nawet trafić w ręce osoby o skłonnościach pedofilskich. To właśnie Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo dziecka, również wirtualne. 

Udostępnianie wizerunku każdego człowieka na świecie jest chronione prawnie. Dotyczy to również najmłodszych. Tak naprawdę zdjęcia, na których publikację nie może zgodzić się dana osoba, nigdy nie powinny znaleźć się w Internecie. Twój maluch nie może jeszcze wyrazić opinii na temat jego fotografii trafiających na Twoją tablicę na Facebooku, dlatego to Ty musisz pamiętać o jego poczuciu godności i tym, jak może ją zaburzyć Twoja aktywność w Internecie. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 14.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×