Pytania, które bardzo często słyszą samotne matki, a których nigdy nie chciałyby usłyszeć

Samotne mamy często stają się ofiarami niesprawiedliwych osądów ze strony otoczenia. Niektóre pytania są bolesne i szkodliwe dla ich psychiki. Zobacz, jakich kwestii powinno się unikać w stosunku do matek, które samotnie wychowują dzieci.

iStock-521079240.jpg

Gdzie jest jego ojciec?

To pytanie boli szczególnie. Niestety mamy wychowujące dzieci samotnie, słyszą je bardzo często, a odpowiedź niemalże zawsze powoduje dyskomfort. Ktoś, kto je zadaje, nie oczekuje opowieści o tragicznych wydarzeniach, trudnym rozwodzie lub decyzji o zapłodnieniu spermą dawcy. Każda z tych odpowiedzi przywołuje pewne wspomnienia (bardzo często bolesne). Ludzie mają prawo do bycia ciekawskimi, ale powinni też wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać, aby nie zranić drugiej osoby, szczególnie tej, która i tak w życiu przeszła naprawdę bardzo dużo.

Nie czujesz się winna, zostawiając dziecko z siostrą?

Dlaczego to pytanie pada często w stosunku do samotnych matek? Wielu rodziców powierza opiekę nad dzieckiem najbliższej rodzinie! Niestety w tym temacie, bardzo często stygmatyzowane są głównie samotne matki. Zwłaszcza te, które rozwijają swoje pasje lub próbują łączyć karierę z wychowywaniem dziecka. Niektóre z nich nawet nie mają szansy w pełni poświęcić się wychowaniu. Muszą ciężko pracować na utrzymanie rodziny.

Mój partner jest dla mnie szorstki

Nie każda kobieta znajduje się w tej luksusowej sytuacji, kiedy partner jest przy niej. Samotna matka jest samotna, ponieważ nie ma przy niej mężczyzny, którego kochała i z którym najprawdopodobniej rozstała się w tragiczny lub nieprzyjemny sposób! Rozmowy o partnerach z przyjaciółkami lub koleżankami są całkowicie naturalne, ale w przypadku powierzania swoich związkowych sekretów samotnym mamom należy pamiętać o szczególnej delikatności. Niekiedy dałyby wszystko, aby mieć te podobne problemy.


Trudno jest być samotną matką?

Wychowywanie dzieci jest trudne, a gdy pojawia się konieczność wychowywania ich w pojedynkę, bierze się na barki podwójne wyzwanie. Takie pytanie nie powinno padać głównie ze względu na przyczynę, która spowodowała, że kobieta pozostała sama z dzieckiem. Tym bardziej nigdy nie powinno się pojawić, jeśli relacja między samotną matką a osobą, która zadaje pytanie, nie jest zażyła.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 17.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×