Sygnały, które świadczą o tym, że Twoje dziecko jest prześladowcą

Dzieci zazwyczaj zastraszają inne dzieci, ponieważ ich poczucie własnej wartości jest bardzo niskie, czują się więc bezsilne i wołają o uwagę. Otoczenie skupia się wyłącznie na krzywdzie wyrządzonej ofiarom prześladowania, ale prawda jest taka, że także prześladowcy powinni być otoczeni odpowiednią opieką. Prześladowanie wpływa na emocjonalne, psychologiczne i fizyczne zdrowie wszystkich zaangażowanych - w tym prześladowcy.

iStock-505065748.jpg

Pierwszym krokiem w celu powstrzymania zachowań zastraszających jest stawienie czoła i poradzenie sobie z bolesną prawdą, że Twoje dziecko może być "tym złym". Jeśli zauważysz niektóre z tych objawów, być może to czas, na poszukanie pomocy dla dziecka.


Dziecko robi sobie żarty z innych dzieci

Czy zauważasz, że Twoje dziecko często żartuje z innych dzieci? Często jest to tylko częścią dorastania, ale czasami wskazuje na głębszy problem. Czy zachęca innych do przyłączenia się do ośmieszania? Ważne, aby zauważyć, czy zachowanie to, jest czymś normalnym. Większość dzieci z tego wyrasta, ale prześladowca stara się, aby wyglądał  na coraz większego, silniejszego  i bardziej popularnego. Dla innych dzieci żarty są przekleństwem. To bolesny język, który sprawia, że inne dzieci czują się złe i gorsze.


Dziecko ciągle ma kłopoty w szkole

Dzieci, które są prześladowcami, często mają również kłopoty z przestrzeganiem zasad w szkole. Czy odczuwasz strach przed odwiedzeniem szkoły, kiedy przygotowujesz się na kolejną niewygodną rozmowę z nauczycielem Twojego dziecka? Jeśli regularnie słyszysz, że Twoje dziecko sprawia problemy, może zastraszać inne dzieci. Prześladowcy  mają trudności ze słuchaniem autorytetów i z budowaniem przyjaźni. Mają trudności z tym, że nie otrzymują tego, czego chcą, że nie są pierwsi lub uznawani za zwycięzcę. Ich zachowanie może obejmować również impulsywność i bezmyślne reakcje.


Dziecko trzyma się z prześladowcami

Co myślisz o przyjaciołach dziecka? Czy to miłe dzieci? Wydaje się, że dobrze się dogadują? Jeśli uważasz, że przyjaciele twojego dziecka prześladują kolegów i koleżanki, Twoje dziecko również może to robić. Prześladowcy mają tendencję do zawierania przyjaźni z ludźmi, którzy wydają się być wojowniczy, niegrzeczni i negatywnie nastawieni do otoczenia.  


Dziecko wyklucza inne dzieci

Tak jak zwracasz uwagę na przyjaciół dziecka, obserwuj również dzieci, które go unikają. Bardzo często prześladowcy nie wiedzą, jak radzić sobie ze zróżnicowaniem. Takie dzieci nie znają podstaw akceptacji różnic i angażują się w wykluczanie innych, których postrzegają jako niegodne ze względu na rasę, narodowość, poziom umiejętności czy wygląd fizyczny. Czy Twoje dziecko aktywnie zaprasza dzieci, ale wyklucza parę nazwisk? Zaproponuj dziecku rozmowę i zapytaj, co powoduje stres w jego życiu, a następnie naucz umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 22.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar