Twoje dziecko boi się ciemności?

Zobacz, co zrobić aby twój maluch nie bał się sam spać.

ciemność.jpg

Mamo! Tutaj jest potwór!


Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i zastanów czy bałaś się ciemności. Pewnie tak. Zgaszenie światła powodowało stres i nieopisany lęk. Może to był jakiś potwór w szafie lub postać w drzwiach. Warto przyjrzeć się tym strachom i uchronić od nich swoje dziecko.

Dlaczego dziecko boi się ciemności?
Jego mózg nie jest zapełniony problemami czy przerażającymi myślami. Od początku życia u dziecka rozwija się wyobraźnia, która powoduje, że cień drzewa odbijający się na ścianie jest największym potworem jaki dotychczas widziało. Dlaczego potwór? Jest to zasługa telewizji. Wszystkie obrazy, które dziecko ma okazję widzieć zostają w jego głowie. Nawet jeżeli myślisz, że dziecko nie widzi wiadomości emitowanych w telewizji. Mylisz się. Wystarczy, że zobaczy jakiś drastyczny urywek, co może spowodować lęk przed ciemnością. Warto ograniczyć telewizję do minimum. Wiele stresujących sytuacji może również prowadzić do strachu. Przykładowo rozwód rodziców, śmierć ukochanego zwierzaka czy pojawienie się małego rodzeństwa.

Jak uratować dziecko przed potworami?
Wystarczy, że porozmawiasz z dzieckiem. Wysłuchasz je dokładnie. Dowiesz się w ten sposób co jest powodem jego lęku. Należy sprawić, żeby dziecko poczuło, że rozumiesz jego strach. Kiedy już będziesz znała powód. Zapewnij swoje dziecko, że nic mu nie grozi. Powiedz, że obrazy obejrzane w telewizji nie są prawdziwe. Daj mu do zrozumienia, że może na ciebie liczyć w każdej sytuacji, że jesteś obok. Zapewnij mu wsparcie. Możesz też pokazać dziecku prawdziwe oblicze jego strachu, czyli przykładowo: wcześniej wspomniane drzewo. Jeżeli objawy nie ustąpią skontaktuj się ze specjalistą, który doradzi jak pozbyć się strachu.  

 Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Justyna Nowosielecka , Czwartek 02.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Mamitati
Najważniejszą rzeczą w przypadku lęku dziecka przed ciemnością (i potworami, które się w niej kryją) jest zrozumienie ze strony rodzica. Nie można takich leków wyśmiewać czy bagatelizować. Oczywiście mogą one wydawać nam się błahe, jednak dla malucha jest to bardzo poważny problem. Potrzebna jest rozmowa i bliskość. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, więc najmniejszy szmer czy poruszający się na ścianie cień zamieniają się błyskawicznie w coś przerażającego. Dobrym rozwiązaniem pomocniczym może być mała lampka nocna, dająca przytłumione, delikatne światło i dodająca maluszkowi otuchy. Można wybrać ją wraz z dzieckiem lub wręczyć w prezencie tuż przed snem. Bardzo ważny jest też sposób zasypiania. Zamiast bajki w telewizji czy na komputerze, wybierzmy książeczkę z ciekawą i pogodną historią. Przeczytajmy ją maluszkowi spokojnym, cichym głosem, siedząc blisko jego łóżka. To będzie odpowiedni wstęp do krainy kolorowych snów.

www.Mamitati.pl - sklep dla dzieci
Dodano: 2014-10-31 11:40:49 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×