Twoje dziecko ma obsesję na punkcie selfie? Ocal je! cz.1

Coraz więcej młodych ludzi staje się ofiarą fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu. Zobacz, co Ty jako rodzić możesz zrobić, aby Twoje dziecko bezpiecznie uporało się zaburzeniami psychicznymi i przestało nałogowo robić sobie selfie.

iStock_84440185_SMALL (1).jpg

W dzisiejszych czasach świat dzieci i rodziców różni się diametralnie. Lęk, który towarzyszy rodzicom w wychowaniu jest znacznie większy niż dziesięć lat temu. Wiedza ta oraz rozpoznanie kłopotu są w rzeczywistości pozytywne, ponieważ dzięki temu problemy z zakresu zdrowia psychicznego dzieci można rozwiązywać w zarodku. Zobacz, jak możesz walczyć z epidemią selfie i fonoholizmem od środka.

NIECH SIĘ PONUDZI

Szkoła muzyczna, basen, nauka tańca, języków obcych oraz inne aktywności pozaszkolne, powodują, że współczesne dzieci, mają grafik wypełniony jak niejeden dorosły już od przedszkola. Dodatkowo prace domowe i nauka do egzaminów. To dobre dla dzieci, ale w rzeczywistości nuda i wypoczynek mogą okazać się równie istotne, pod kątem ich dobrego zdrowia psychicznego. Dzieci potrzebują przestrzeni do relaksu, co często wydaje się niemożliwe, gdyż są przeganiane z miejsca do miejsca. Uproszczenie harmonogramów daje dzieciom szansę bycia znudzonym, co stwarza przestrzeń dla umysłu.

NIEISTNIEJĄCY IDEAŁ

Przez wszechobecność mediów społecznościowych oraz kultury selfie, dzieci są narażone na oglądanie setek obrazów dziennie. Nie tylko gwiazd, ale też swoich przyjaciół, którzy w internecie mają na pozór idealne figury, rodziny i życie. Indywidualne ambicje mogą być zastąpione, chęcią bycia idealnym oraz posiadania tego, co jest nieosiągalne. Badania dowodzą, że jedna trzecia osób w wieku od 7 do 10 lat i aż 80 procent nastolatków czują, że ich wygląd jest ważniejszy od nich samych. Nie można zakazać dzieciom korzystania z Facebooka lub Snapchata, ale ważne jest, aby otwarcie dyskutować o oszustwach i jednostronnych sytuacjach, które są tam przedstawiane oraz dbać o ich własne ambicje i samoocenę.

PRZESTAŃ BYĆ PERFEKCYJNYM RODZICEM

Nie tylko dzieci, które czują presję, aby być doskonałym, mają z tym problem. Problem w micie szczęśliwej rodziny, która nie tylko przez media społecznościowe, ma wizerunek tej, odnoszącej niekończące się sukcesy oraz otaczającej się zdjęciami z absolutoriów dzieci. Rodziny powinny kształtować w dziecku poczucie jej tożsamości, jako silnej, uczciwej oraz o własnych wartościach i zasadach.

DOBRZE JEST ROZMAWIAĆ

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, mówienie o problemie wpiera wzrost rozpoznań i przynosi ulgę osobom nim dotkniętym. Rodzice i pedagodzy powinny rozmawiać otwarcie o wszelkich troskach i niepokojach dzieci oraz stwarzać przestrzeń i czas do budowania czynników ochronnych. 

Drugą część artykułu znajdziesz TUTAJ

 Źródło: dailymail

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 08.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×