Twoje dziecko może być grzeczne! Zobacz, jak oduczyć je błagania!

Kopanie, rzucanie się na podłogę, płacz- to niesamowite, jak duży dar do przekonywania posiadają dzieci. Za każdym razem obiecujesz sobie, że ulegasz ten ostatni raz. Niestety takie sytuacje nie mają końca, a Ty zaczynasz się domyślać, dlaczego niektóre zwierzęta zjadają swoje młode. Zobacz, jak nauczyć dziecko, że błaganie to niegrzeczne zachowanie.

iStock-162355721.jpg

Błędny cykl błagania, negocjowania, wymuszania można powtarzać z coraz większą intensywnością lub po prostu go zakończyć. Wystarczy kilka prostych sztuczek, które pierwsze efekty przyniosą już po kilku dniach. Zobacz, jak bezboleśnie dla Was obojga, zakończyć te niekończące się tortury.

Pomyśl, zanim coś powiesz

Często zdarza się tak, że instynktownie odpowiemy coś dziecku, a później tego żałujemy. Kiedy dziecko błaga o kupienie ulubionej słodkości, nie powinniśmy zwracać się do niego w ten sposób lub podobny sposób- błagaj, ile chcesz! Nic ci nie kupię, a następnym razem za wszystko zapłacisz z własnego kieszonkowego! Zamiast tych słów sformułuj prostszy komunikat- nie zmienię swojego zdania, ponieważ błagasz. Zanim skomunikujesz się z dzieckiem na jego poziomie, weź głęboki oddech i zastanów się dobrze, co powinnaś powiedzieć.

Nie oznacza nie

Kiedy jednoznaczne słowo „nie” opuści już usta, pod żadnym pozorem nie powinno ewoluować w „tak”. Na początku bądź przygotowana na najgorsze. Jeśli zachowasz spokój Twoje dziecko zrozumie, że nie zamierzasz odpuścić i samo zdecyduje, że nie warto marnować czasu. Nie martw się, jeśli Twój maluch spróbuje wykorzystać inne formy negocjacji. Z dnia na dzień, opanowana postawa mamy, zmieni jego postępowanie.

Zaproś dziecko na swój poziom

Łatwo jest dostroić swoje zachowanie do zachowania dziecka, zwłaszcza jeśli ma się naprawdę dużo obowiązków na głowie. Czasem warto jednak zaprosić dziecko do poziomu osoby dorosłej i wyjaśnić mu swój tok rozumowania, prowadzący do prostej odpowiedzi „nie”. Uklęknij przed dzieckiem, spójrz mu głęboko w oczy i wyjaśnij rzeczywisty powód odmowy. Pomocne będzie użycie niższego tonu niż zwykle.

Pamiętaj o realnych konsekwencjach

Każda mama jest tylko człowiekiem, ale jeśli chodzi o przerwanie pewnego wyuczonego wcześniej zachowania, należy ustanowić pewne rodzinne prawa. Przedstaw dziecku zasadę: błaganie równa się konsekwencja. Dziecko powinno wiedzieć, gdzie leżą granice określone przez rodziców. Zachowaj spokój i bądź silna. Nie negocjuj z terroryzowaniem Twoich praw. 

Zdjęcie: iStock

Źródło: popsugar 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 07.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×