W jaki sposób ojcowie mówią do córek, a jak rozmawiają z synami? Naukowcy już wiedzą!

Okazuje się, że ojcowie używają zupełnie innego języka w rozmowie z córkami.

ojcieccorka.jpg

Zastanawiasz się, dlaczego Twój partner w zupełnie inny sposób traktuje córkę niż syna? Okazuje się, że w podejściu ojców do dzieci kluczowe znaczenie ma płeć maluchów. Naukowcy z Emory University w Atlancie przebadali mężczyzn, którzy niedawno zostali ojcami- w eksperymencie wzięło udział 52 ojców. Przedmiotem badania był sposób komunikowania się mężczyzn z dziećmi. Badacze przez kilka tygodni skrupulatnie nagrywali i analizowali rozmowy, a także reakcje dzieci na zachowania ojców. Podczas analizy zaobserwowano również aktywność mózgów ojców, podczas gdy patrzyli na zdjęcia swoich dzieci. Najwięcej emocji wywoływały zdjęcia, na których tatusiowie widzieli roześmiane córki.

Wnioski są dość zaskakujące. Okazuje się, że ojcowie mają bardziej emocjonalny stosunek do córek, niż do synów. To właśnie z nimi najczęściej śpiewają, przytulają się czy po prostu szczerze rozmawiają. Ma to wpływ na rozwój empatii dziewczynek. Jeśli chodzi o synów, ojcowie opisują relację z nimi używając słów związanych bezpośrednio z konkurencją (m.in "duma" czy "wygrany").

Co ciekawe, jeśli chodzi o córki, ojcowie poświęcają bardzo dużo uwagi słowom dotyczącym ich ciała. Według wstępnych analiz, taki sposób wychowywania może mieć bardzo duży wpływ na to, jak kształtuje się późniejsza akceptacja własnego wyglądu. Naukowcy twierdzą, że to między innymi ze względu na relację z ojcem, dziewczynki bardziej przejmują się swoimi kompleksami.

Co sądzisz o tym odkryciu?

Źródło: Theguardian.com 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 07.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×