Złość u dziecka - jak ją rozumieć?

Co tak naprawdę chce zakomunikować Twoje dziecko, kiedy jest złe? Naucz się rozumieć jego emocje!

zloscdzieckakak.jpg

Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, zazwyczaj wyobraża sobie same piękne chwile, jakie spędzi z maluchem. Tymczasem życie z dzieckiem jest przepełnione trudnymi momentami, które nie zawsze umiemy zinterpretować. W wychowaniu dziecka warto pamiętać, że każda jego emocja jest czymś spowodowana. Oczywiście nie uzasadnia to ciągłych napadów złości, jednak zanim zaczniesz negatywnie na nie reagować, zastanów się, skąd się biorą. Być może dziecko chce w ten sposób coś Ci przekazać?

Złość jest nam potrzebna w codziennym życiu, bez względu na to, ile mamy lat. Zarówno dziecko, jak i dorosły złoszczą się w podobnych sytuacjach. Złość zwykle oznacza, że nasze granice zostały przekroczone. Warto pamiętać, że małe dzieci nie znają jeszcze zasad manipulacji, a ich emocje są zawsze szczere. Do tego nie nauczyły się jeszcze nad nimi panować, co warto mieć na uwadze. 

Kiedy dziecko wybucha złością, rodzice czują zazwyczaj zakłopotanie i nie wiedzą, jak reagować. Kary tylko pogłębiają tego typu zachowanie. Co możesz zrobić? Dawaj dziecku jak najwięcej okazji do "wyrzucenia" negatywnych emocji. Może to być ulubiona zabawa czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Staraj się słuchać malucha. W momencie gdy wybucha złością, nie każ go i nie krzycz- to tylko dodatkowo pobudza dziecko. Staraj się przeczekać najtrudniejszy moment i nie reagować. Rozmowę zacznij dopiero wtedy, gdy maluch się uspokoi. Nie ulegaj szantażom dziecka- jeżeli nauczy się, że płacz sprawia, że dostaje to czego chce, szybko nauczy się to wykorzystywać.

Zastanów się na spokojnie, w jakich momentach najczęściej pojawia się złość- być może zauważysz pewien schemat. Dzięki temu będziesz mogła przewidzieć trudny moment i mu zapobiec. Zazwyczaj zanim maluch rozpocznie histerię, jest smutny lub pobudzony. Wtedy nawet najmniejsza rzecz może spowodować płacz. Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie i ma inne problemy niż rówieśnicy. 

Dziecko odzwierciedla również Twoje emocje. Twój trudny czas nie usprawiedliwia pokazywania dziecku negatywnych emocji. Nawet jeśli graniczy to z cudem, dziecko nie powinno wiedzieć nic o problemach, z jakimi się zmagasz. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 26.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar

Zobacz również

×