Zobacz, czy jesteś toksyczną matką

Toksyczne relacje z matką mogą zniszczyć całe życie. Negatywnie wpływają nie tylko na dzieci, ale także na osoby dojrzałe i dorosłe. Niespełnione marzenia, zazdrość, nadopiekuńczość zagraża i krzywdzi psychicznie. Zobacz, czy jesteś jedną z nich.

iStock_64896615_SMALL (1).jpg

Toksyczna matka nie jest w stanie zadbać o właściwe wychowanie i rozwój swojego dziecka. Najogólniej rzecz ujmując, nie potrafi zaspokoić potrzeb dziecka. Do takich potrzeb należy między innymi poczucie miłości, bezpieczeństwa i przynależności. Toksyczne kobiety najczęściej są nieszczęśliwe w małżeństwie i wszystkie uczucia przelewają na swoje dzieci. To właśnie stąd bierze się toksyczna nadopiekuńczość.

NADOPIEKUŃCZOŚĆ

Nie pozwala odciąć się dziecku od matki, usamodzielnić się i korzystać z życia. To jedna z największych toksyn ze względu na ogromne spustoszenia, które dokonują się w psychice dziecka. Problemy nie kończą się na przekroczeniu pewnego wieku. Dorośli, którzy byli jako dzieci pod wpływem matki, niejednokrotnie mają problem z odnalezieniem się w życiu i normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Toksyczne matki nadopiekuńczością, czyli zasypywaniem niepotrzebnymi radami, wtrącaniem się i zbędną pomocą destrukcyjnie wpływają na dzieci. Maluchy nie rozumieją, że dzieje im się krzywda i są ograniczane. Problem pojawia się, kiedy dziecko dojrzewa i chce przerwać toksyczny układ.

POCZUCIE WINY

Zarzucanie dziecka frustracjami, jak wiele się mu poświęciło i wpędzanie go w poczucie winy jest przejawem przemocy psychicznej. Dziecko nie oczekuje od Ciebie, że przerwiesz dla niego swoją karierę i podporządkujesz mu całe swoje życie. Szantaż emocjonalny i roszczeniowość może wywołać nawet głębokie zaburzenia nerwicowe.

POZWALANIE NA WSZYSTKO

Toksyczność może okazywać się również całkowitym oddaniem. Tolerowanie wszystkich zachowań dziecka lub na przykład przemocy domowej to jedna z najczęściej wymienianych cech toksycznych matek. Dzieci wychowujące się w takiej relacji mają problemy z zaburzeniami tożsamości, samooceny i poczuciem własnej wartości. Takie matki najczęściej nie wiedzą, jak bardzo krzywdzą swoje dzieci, a wręcz uważają się za niedoceniane przez potomstwo.

JAK PRZERWAĆ TOKSYCZNĄ RELACJĘ Z MATKĄ?

Niestety przerwanie toksycznej relacji z matką najczęściej wiążę się z całkowitym odcięciem od rodzica. Ingerowanie w życie dziecka niszczy je i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W tym przypadku skorzystanie z pomocy specjalisty jest konieczne. Toksyczne relacje z rodzicami mogą bowiem powodować powtarzanie i celowe szukanie takich samych relacji z partnerami w dorosłym życiu.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:578


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Poniedziałek 05.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
kurwa ale glupie to
Dodano: 2016-09-07 12:06:08 Zgłoś nadużycie
Anonim
kurwa\'
Dodano: 2016-09-07 12:05:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×