Wysypka u niemowlaka - co może oznaczać?

Kiedy na ciele niemowlaka pojawia się wysypka nie trzeba od razu panikować. Dobrze jest jednak wiedzieć co może ona oznaczać i jakie są jej przyczyny.

wysypka u niemowlaka2.jpg

Wysypka u niemowlaka - co może oznaczać?

 

U małego dziecka czasem pojawia się wysypka, która może niepokoić. Dobrze jest zatem wiedzieć skąd może się ona brać, czy mamy powody do niepokoju i czy możemy jakoś ulżyć maluszkowi. 

Nie zawsze od razu trzeba panikować i udawać się do specjalisty. Czasem powód wysypki jest naprawdę błahy i łatwo go wyeliminować, jednak jeśli nie jesteśmy pewni co wywołało u naszego dziecka wysypkę, dobrze jest skonsultować się z pediatrą i rozwiać wszelkie wątpliwości. 

 

Wysypka u niemowlaka - co ją powoduje?

Bardzo częstym rodzajem wysypki występującej u niemowląt to potówki. Na ciele malucha pojawiają się wtedy drobne krosteczki z bezbarwnym płynem. Nie jest to powód do niepokoju, warto jednak zadbać, by dziecko się nie przegrzewało.

Coraz częściej u niemowląt pojawia się także wysypka alergiczna. Wygląda ona wtedy jak pokrzywka i pojawiają się płaskie widoczne bąble w czerwonym kolorze. Dobrze jest w takim wypadku wykonać dziecku testy i spróbować wyeliminować alergen, który powoduje wysypkę.

Zobacz też: ALERGICZNA WYSYPKA NA TWARZY - JAK JĄ ZAŁAGODZIĆ?

Pieluszkowe zapalenie skóry również wywołuje wysypkę. Kiedy maluch zbyt długo nosił mokrą pieluchę pojawiać się mogą zaczerwienienia, które nieleczone zamienią się w krotki, rumień lub nadżerkę

wysypka u niemowlaka.jpg

Wysypka u niemowlaka może mieć bardzo różne przyczyny

 

Wysypkę u niemowlaka mogą jednak wywoływać także choroby zakaźne, takie jak odra, szkarlatyna, różyczka, czy ospa wietrzna.

W tym pierwszym wypadku, czyli przy odrze, na ciele pojawiają się intensywnie czerwone i nieregularne plamki. Kiedy jest to szkarlatyna, wysypka ma bardzo czerwony (szkarłatny) kolor. Jeśli mamy do czynienia z różyczką plamki na ciele są bladoróżowe i zlewają się ze sobą. Kiedy jest to ospa wietrzna, niemowlak będzie miał wysypkę jak przy odrze, jednak plamki szybko będą się zamieniały na pęcherzyki z płynem.

Zobacz też: CZY TRUDNO JEST PORWAĆ DZIECKO Z PLACU ZABAW? ZOBACZCIE WYNIKI EKSPERYMENTU

To oczywiście nie wszystkie, ale te najczęściej występujące powody wysypki u niemowląt. Jeśli nie jesteśmy pewni jaka przyczyna wywołała u dziecka taką dolegliwość, dla pewności dobrze jest zawsze skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 06.05.2015 (aktualizacja: 2015-05-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×