Zadanie maturalne wywołuje burzę w sieci. O co chodzi?

Na próbnej maturze z WOS-u pojawiło się kuriozalne zadanie... Wywołało ono oburzenie wśród uczniów i nauczycieli, ale także stało się powodem rozpoczęcia ważnej dyskusji. Dlaczego?

ojciecsyn.jpg

Przyszli maturzyści otrzymali właśnie próbne arkusze maturalne. Uczniowie, którzy wybrali wiedzę o społeczeństwie musieli zmierzyć się z dość nietypowym zadaniem... Było ono zilustrowane zdjęciem ojca pochylającego się nad wózkiem. Pytanie brzmiało: "Czy tak wygląda tradycyjny model rodziny?". Swoje zdanie trzeba było uzasadnić, odwołując się do zamieszczonej fotografii. Co ciekawe, jedyna słuszna odpowiedź, jakiej można było udzielić, brzmiała "Nie, nie jest to tradycyjna rodzina". Według klucza, tradycyjna rodzina to taka, w której kobieta sprawuje opiekę nad dzieckiem, podczas gdy mężczyzna utrzymuje rodzinę... Zupełnie inaczej potraktowana byłaby odpowiedź twierdząca, gdyby na zdjęciu zamiast mężczyzny znajdowała się kobieta. O czym to świadczy? Czy w naszym społeczeństwie nadal zakorzeniony jest stereotyp matki-gospodyni i ojca, który niekoniecznie jest zaangażowany w wychowywanie dzieci?

zadaniematura.jpg Źródło: Matura OPERON

Okazuje się, że w większości szkół uczniowie udzielili niepoprawnej (według klucza) odpowiedzi... Nie dziwi to ani rodziców, ani nauczycieli. Większość z nas uważa, że tradycyjny model rodziny to taki, w którym partnerzy dzielą się wszystkimi obowiązkami sprawiedliwie, a w ojcu, który zajmuje się dzieckiem, nie ma nic złego! Co o tym sądzisz?

Zdjęcie: iStockDodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 02.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×