Zajęcia dodatkowe - czy powinniśmy organizować dziecku cały wolny czas?

Coraz więcej rodziców posyła swoje dzieci na liczne zajęcia dodatkowe. Czy jednak faktycznie dobrze wpływa to na najmłodszych? Oto co mówią wyniki badań.

zajęcia dodatkowe dla dzieci.jpg

Zajęcia dodatkowe - czy powinniśmy organizować dziecku cały wolny czas?

 

Coraz więcej rodziców posyła swoje dzieci na dużą liczbę dodatkowych zajęć. W końcu rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a dziecko, które od samego początku ma dobrze zorganizowany czas później łatwiej przystosuje się do realiów.

Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. W czasopiśmie "Fontiers in Psychology"  opublikowano niedawno artykuł, w którym powołano się na obserwacje naukowców z USA.

Zobacz też: LEKCJE MUZYKI PODNOSZĄ POZIOM INTELIGENCJI 

Otóż dowiedli oni, poprzez obserwację, że dzieci, które większość wolnego czasu spędzają na zwyczajnej zabawie z rówieśnikami, swobodnym czytaniu książek, czy podróżowaniu i zwiedzaniu, znacznie lepiej radzą sobie z samodzielnym wyznaczaniem celów, a także z osiąganiem ich.

 

Te dzieci, którym rodzice dokładnie organizują czas, gorzej odnajdują się w sytuacji, w której same muszą zadbać o zagospodarowanie swoim czasem, czy wyznaczeniem sobie nowych i realnych celów.

Zobacz też: 6 ZŁOTYCH ZASAD WZOROWYCH RODZICÓW 

Jak we wszystkim, zawsze najlepszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli dziecko chętnie chodzi na angielski, balet, czy inne dodatkowe zajęcia nie trzeba od razu z nich rezygnować i przesiadywać z dzieckiem na siłę na placu zabaw wśród rówieśników.

Jednak może warto dać dziecku nieco swobody i pozwolić na to, by samo zadecydowało na co chce przeznaczyć swój wolny czas.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Środa 03.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar