Zapalenie sutka w czasie karmienia

To jeden z najczęstszych problemów karmiących kobiet. Jak sobie z nim radzić? Zobaczcie!

Zapalenie sutka w czasie karmienia

Zapalenie sutka w czasie karmienia


W czasie karmienia piersią często następuje zapalenie sutka, którego przyczyną jest zakażenie bakteriami gronkowca złocistego. Nie czujemy konsekwencji jego posiadania dopóki znajduje się na powierzchni skóry, lecz bardzo łatwo przedostaje się do wnętrza organizmu, ponieważ wystarczy uraz ciała aby wniknął do organizmu, a w okresie karmienia bardzo często zdarza się, że pękają brodawki, co jest doskonałą drogą dla bakterii. Czym to skutkuje? Sutki są obrzęknięte, bolą, wydostaje się z nich zółtawa wydzielina, a ponadto piersi są zaczerwienione i gorące. Może pojawić się także podwyższona temperatura.

Ulgę w zapaleniu przynoszą gorące kompresy nakładane ok. 10 minut przed karmieniem, a także gorący prysznic oraz delikatny masaż. Kiedy pojawia się temperatura, możemy sięgnąć po paracetamol, a ponadto należy spożywać wiele płynów, aby organizm nie odwodnił się.

Zapalenie sutka w czasie karmienia

Zapalenie sutka w czasie karmienia


Zdarza się, że żadne ze wskazanych sposobów nie skutkują i wtedy należy zadziałać farmaceutykami. Zazwyczaj przepisywane są antybiotyki, które co prawda przenikają do mleka matki, lecz w większości przypadków nie są szkodliwe dla dziecka.

Ta przypadłość zdarza się także kobietom niekarmiącym i wtedy jest cięższa do zdiagnozowania.

Gronkowiec jednak nie jest jedyną przyczyną bolących sutków. Mogą one być także skutkiem rozciągania skóry na piersiach, które powstaje kiedy piersi nabrzmiewają przed laktacją zwiększając swoją objętość nawet o dwa rozmiary.

Macie swoje sposoby na zapalenie sutka?


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Shutterstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Piątek 09.05.2014 (aktualizacja: 2014-05-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×