Zdrów jak ryba

Gładzisz się po brzuchu i ciągle nie możesz uwierzyć, że rośnie w tobie dziecko. Twoja radość miesza się z niepokojem. Czy na pewno jest zdrowe? Jeśli bardzo się denerwujesz, pomyśl o badaniach prenatalnych. Niektóre są całkowicie bezpieczne dla dziecka i dla ciebie, a pozwolą ci spać spokojnie do końca ciąży.

Zdrów jak ryba

Jeśli spodziewasz się dziecka, ginekolog zleca ci podczas kolejnych wizyt wykonanie analizy krwi, moczu i USG. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, a ty i maleństwo czujecie się dobrze, takie badania wystarczają. Są jednak przypadki, kiedy mama albo lekarz niepokoją się stanem zdrowia dziecka. Jeżeli masz powyżej 35 lat, w twojej rodzinie wystąpiły choroby genetyczne, urodziłaś poważnie chore dziecko albo w poprzedniej ciąży dziecko było obciążone wadą genetyczną, również jeśli lekarza zaniepokoił wynik USG czy pozostałych badań, wówczas ginekolog może zlecić ci wykonanie badań prenatalnych.

Po co wykonuje się badania prenatalne?

Dzięki nim można stwierdzić ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych lub innych ciężkich chorób we wczesnym okresie ciąży. Martwisz się, że takie badania mogą zaszkodzić dziecku? Niepotrzebnie. Istnieje grupa badań prenatalnych nieinwazyjnych, które polegają na analizie krwi mamy i przeprowadzeniu bardzo dokładnego USG. Nie wskazują na konkretną chorobę genetyczną, ale pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia schorzenia bez narażania dziecka.

Badania bez ryzyka

TEST PAPP-A

Wykonuje się go między 10. a 14. tygodniem ciąży. Dzięki niemu można określić ryzyko wystąpienia zespołów Downa, Edwardsa i Patau (wykrywa zespół Downa u 9 na 10 chorych płodów). Lekarz pobiera próbkę krwi pacjentki i wykonuje szczegółowe USG, podczas którego ustala dokładny wiek płodu i dokonuje pomiaru tzw. przezierności fałdu karkowego (w opisie USG określa na skrótem NT). Wyniki badań są przesyłane do specjalistycznego laboratorium, gdzie oceniane jest stężenie w surowicy krwi białka zwanego PAPP-A oraz beta hCG. Wyniki są znane po ok. 10 dniach. Wynik ujemny oznacza bardzo niskie ryzyko wystąpienia wady (choć nie daje całkowitej pewności, że dziecko jest zdrowe).

TEST PODWÓJNY

Wykonuje się w 14.–16. tyg. ciąży. Podobnie jak w poprzednim badaniu, próbkę krwi mamy wysyła się do laboratorium, gdzie specjalny program komputerowy bada wysokość stężenia poszczególnych substancji (badana jest m.in. wolna podjednostka beta hCG) w surowicy krwi.  

TEST POTRÓJNY

Większość specjalistów zaleca to badanie w 17.–20. tyg. ciąży. Wtedy to stosowane w tym badaniu biochemiczne oznaczenia krwi wykazują się największą czułością. W surowicy krwi matki oznacza się poziomy alfa-fetoproteiny (AFP), beta hCG i wolny estriol. Dodatkowo można oznaczyć poziom inhibiny A i wtedy badanie nosi nazwę testu poczwórnego.Przy poszczególnych wadach płodu występują charakterystyczne zmiany stężenia tych substancji.

TEST ZINTEGROWANY

Polega na wykonaniu testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży i testu potrójnego w15.–20. tygodniu ciąży oraz obliczeniu łącznego ryzyka za pomocą specjalnego programu komputerowego. Czułość to około 90 procent.

USG GENETYCZNE

To USG wykonywane na wyjątkowo czułym sprzęcie i trwa ok. godziny. Podczas badania lekarz ocenia kilkadziesiąt parametrów budowy płodu, oglądając i mierząc poszczególne narządy. Pozwala ono wykryć większość wad serca, wodogłowie, przepukliny rdzeniowe i brzuszne, zespół Downa. Żeby badanie było miarodajne, powinien je przeprowadzić doświadczony lekarz na dobrym sprzęcie, ponieważ o interpretacji wyniku przesądzają milimetry.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Czwartek 27.10.2011 (aktualizacja: 2011-11-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
oaza
Jestem mamą dojrzałą. Pierwsze dziecko urodziłam mając 36 lat i wtedy zdecydowałam się na badania prenatalne, mimo, że lekarza na USG nie widział nieprawidłowości. jednak na moja prośbę skierowanie dał. robiłam test podwójny Córeczkę urodziłam dwa lata później, ale wtedy badań juz nie robiłam. Oboje zdrowi:)
Dodano: 2011-11-02 21:09:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×