5 sposobów na ochronę dziecka przed internetowymi wyzwaniami samobójczymi

Internetowe trendy, za którymi podążają nastolatki, sieją panikę wśród rodziców. Zachęcanie do samobójstw, anoreksji, okaleczania lub innych tragicznych zachowań, staje się coraz bardziej popularne. Ich twórcom chodzi o to, aby wyzwania zebrały jak największe żniwo. Jak zapobiec tragedii?

iStock-533992636.jpg

Rodzice powinni zrozumieć, że nie tylko Internet jest problemem. Same grupy samobójców i wyzwania też nie. Dzieci nie popełniają samobójstw wyłącznie dlatego, że ktoś im kazał to zrobić. Obwinianie tego świata nie ma sensu, tak samo, jak lata temu nie miało sensu obwinianie zespołów heavymetalowych za nawoływanie do samobójstw. Poszukiwanie winnych na zewnątrz, w nadziei, że uchronimy przed nimi dziecko, nie ma sensu. W celu zapewnienia internetowego bezpieczeństwa dzieciom, dorośli powinni zadawać pytania, które sięgają głębiej niż Facebook lub Instagram.

Zaangażowanie w życie dziecka

To podstawa, która powinna tworzyć głęboką więź między rodzicem a dzieckiem. Poznaj jego świat zarówno w trybie online, jak i poza nim. Angażuj się w rozmowy o życiu, przyjaciołach oraz uczuciach. Jeśli zauważysz, że dziecko spędza dużo czasu Internecie, przejdź do stron, które odwiedza i dowiedz się, o co chodzi. Znajdź podstawę, która połączy Was w jego świecie, zamiast wciąż próbować je włączać do swojego.

Poznanie i respektowanie wartości dziecka 

To rzeczy, które sprawiają, że dzieci cieszą się życiem.  Upewnij się, że codziennie masz wystarczająco dużo czasu, aby angażować się w sprawy ważne dla dziecka. Te, które spędzają życie wyłącznie na spełnianiu oczekiwań rodziców i społeczeństwa stają się przygnębione, a przez to bardziej skłonne do niebezpiecznych zachowań.

Nacisk na dziecko

Przestań zamartwiać się o przyszłość. Nie naciskaj dziecka w obawie, że jeśli tego nie zrobisz, jego dorosłe życie będzie mętlikiem. Spróbuj zaangażować się w życie dziecka, jak w życie człowieka, który również przeżywa własną teraźniejszość. Zupełnie, jak Ty. Każda chwila nie powinna być tylko dążeniem do przyszłości. Spraw, aby Twoje dziecko miało odpowiednio dużo wolnego czasu na dziecięcy byt.

Nauka doceniania siebie

To najcenniejsze, co możesz podarować dziecku. Pokaż mu, że może doceniać wszystkie swoje cechy. Nawet te złe. Depresja może być efektem wpajania dziecku, że zawsze powinno być miłe, grzeczne i pomocne. Naciskanie na bycie zaledwie połową swojej natury powoduje uczucie nienawiści do samego siebie. To zwyczajna niemoc w sprostaniu nierealistycznym ideałom i wymaganiom.

Instynkty

Zaufaj im. Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, najprawdopodobniej właśnie tak jest. Pamiętaj, że lepsza jest przedwczesna pomoc, niż żałowanie, że czegoś się nie zrobiło. Traktuj poważnie wszystkie oznaki. Samookaleczenie nie zawsze doprowadza do samobójstwa, ale zawsze jest wołaniem o pomoc. Ty również nie bój się prosić o pomoc. Zarówno dla siebie, jak i dla Twojego dziecka. Może to być każdy, kto umożliwi Ci lepsze połączenie z Twoim dzieckiem w bezinteresowny sposób.

Zdjęcie: iStockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 21.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×