6 rzeczy, których rodzice nie powinni robić w social mediach cz.1

W dobie social mediów coraz więcej rodziców zaczyna aktywnie uczestniczyć w życiu swoich dzieci za pośrednictwem Internetu. Oczywiście, nie ma wątpliwości, że relacje rodzic-nastolatek są skomplikowane, ale okazuje się, że media społecznościowe mogą jeszcze bardziej pogłębić konflikt w rodzinie.

iStock-497601156 (1).jpg

Kiedy rodzice nastolatków logują się w social mediach, chcąc nie chcąc, nie dzielą się wyłącznie zagadnieniami dotyczącymi własnego życia. Być może nie zdają sobie sprawy, ale postują historie swoich dzieci w bardzo publicznym formacie. Czy jest to dobre dla dzieci? Niekoniecznie. Może oznaczać t, nawet bardzo duże kłopoty, ponieważ współczesna młodzież traktuje Internet rozwojowo i jako element tworzący tożsamość.

Okazuje się, że w dzisiejszej kulturze rodzice mogą nawet... stawać na przeszkodzie swoim dzieciom, będąc tak zaangażowanymi w ich życie, nawet w społecznościach internetowych. Przed udostępnieniem kolejnego komentarza pod zdjęciem swojego dziecka lub oznaczeniu go w poście, zobacz najpopularniejsze rady dzieci, których rodzice aktywnie uczestniczą w social mediach.

MAMO, NIE CHWAL SIĘ

Miło jest zaoferować dziecku okolicznościową sławę na Facebooku w sytuacji, kiedy zalicza pozytywnie egzamin na prawo jazdy, ale musisz mieć świadomość, że Twoje dziecko czuje się źle, kiedy jest przedmiotem Twojego codziennego postowania. Wyimaginowana publiczność, obserwująca rozwój Twojej pociechy, może stać się przytłaczająca dla dziecka, zwłaszcza że wzbudza to poczucie nieustannego obserwowania i osądzania. Dzielenie się zdjęciami oraz filmami, może spowodować, że dziecko poczuje, że naruszasz jego prywatność. Zatem przed opublikowaniem kolejnego zdjęcia, zadaj sobie pytanie, czy masz na uwadze jego dobro i czy chcesz dzielić się jego szczęściem? Może w rzeczywistości jest to rodzaj autopromocji, a Ty stałaś się specjalistą od pr-u rodziny? Następnym razem poproś swoją pociechę o zgodę. Wytworzy to między Wami niezbędny szacunek.

MAMO NIE KOMENTUJ

To nie jest tak, że dzieci nie chcą, aby rodzice nie uczestniczyli w ich cyfrowym życiu i nie mieli możliwości obserwowania poszczególnych kroków. Wolą jednak, aby pozostawali w cieniu. Jeśli nie uszanujesz woli Twojego dziecka i będziesz za każdym razem uczestniczyła w wymianie zdań pomiędzy nim i jego rówieśnikami, w końcu zacznie cenzurować swoje posty lub je blokować, tak abyś nie miała do nich dostępu. Dzieci powinny mieć możliwość rozwijania poczucia własnej wartości również samodzielnie. Prawdziwą sztuką jest dowiedzieć się gdzie leżą granice. Porozmawiajcie szczerze o Waszej relacji w mediach społecznościowych i ustalcie podstawowe zasady. Unikniecie niepotrzebnych konfliktów, a dziecko poczuje, że szanujesz jego wolę.

Drugą część artykułu znajdziesz TUTAJ.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 13.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×