Co-sleeping. Przed czym chroni Twoje dziecko?

Odpowiedni sposób na zdrowy sen dziecka to temat, który budzi wiele odmiennych zdań wśród rodziców. Dziś bierzemy na tapetę jedno z rozwiązań - co-sleeping.

rozmowaniemowlak.jpg

Niektóre młode mamy boją się, że przez spanie z dzieckiem przyzwyczają je do złych nawyków, z których później  trudno będzie zrezygnować. Sen z maluszkiem jest dla nas również powodem do wielu niepokojów- boimy się, że wystarczy jeden nieświadomy ruch, aby zrobić mu krzywdę. Okazuje się jednak, że towarzyszenie niemowlakowi podczas snu to naturalne zachowanie, dzięki któremu nawiążemy więź z dzieckiem już podczas jego pierwszych tygodni na świecie i dodatkowo możemy je nawet niekiedy uchronić przed zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt.

Wśród głównych przyczyn wystąpienia zespołu wyróżnia się wady serca, niedobór serotoniny, zakażenie bakteriami i bezdech. Co ciekawe, bezdech występuje u każdego niemowlęcia, a niebezpieczny staje się dopiero wtedy, kiedy się wydłuża. Spanie z dzieckiem pozwala rodzicowi na szybką reakcję. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym śpi dziecko. Najwygodniejsze będzie dla niego...  twarde łóżko rodziców. Warto unikać grubych kołder i ogromnych poduszek. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego ruchu główką i szyjką. Pamiętaj, że ciało noworodka podczas snu układa się zupełnie inaczej niż w przypadku dorosłego. 

Dodatkową zaletą spania z dzieckiem jest także wygoda jeśli chodzi o nocne karmienie. Bywa, że regularne karmienie w nocy może korzystnie wpływać na zdrowy sen maluszka. Warto wziąć pod uwagę, że pokarm w nocy jest bardziej kaloryczny niż w ciągu dnia.

Kiedy zrezygnować ze wspólnego spania? Naukowcy twierdzą, że spanie z dzieckiem jedynie przez 3 pierwsze lata jego życia jest do przyjęcia. U dzieci, które w tym okresie spały z rodzicami zaobserwowano niski poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To, jak dziecko czuje się przez pierwsze miesiące, ma ogromny wpływ na całe jego życie. Kiedy maluch skończy trzy lata, warto powoli przyzwyczajać go do samodzielnego zasypiania- na początku możesz mu towarzyszyć, czytając ulubioną bajkę czy głaszcząc.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 26.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×