Czy dzieciom należy płacić za oceny?

Za tę piątkę przelewem czy gotówką?

iStock_89352907_SMALL (1).jpg

Chcesz, żeby Twoje dziecko osiągało wspaniałe wyniki w nauce? W takim razie nadszedł czas, aby przestać wynagradzać je pieniędzmi za oceny! Ten system motywacyjny może wyrządzić ogromne szkody w psychice Twojego dziecka!

Podczas gdy płacenie dzieciom za dobre wyniki w szkole jest dzisiaj popularnym sposobem na ich wychowanie, okazuje się, że bardzo szybko może stać się również rykoszetem. Czterdzieści lat badań tego zagadnienia dowodzi, że nagrody za dobre oceny w szkole, tłumią wewnętrzną motywację dziecka, która w tym okresie powinna się w nim prężnie rozwijać! Innymi słowy, występuje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że „opłacani” uczniowie odkryją w sobie pasję do nauki języków obcych, miłości do matematyki lub pisania wierszy. Dlaczego? Dlatego, że ich jedynym celem może okazać się zarabianie pieniędzy!

Udowodniono również, że taka praktyka szkodzi kreatywności. W artykule dotyczącym programów finansowych ze środków prywatnych, które mają zachęcić dzieci do osiągania lepszych wyników, przytoczono pewne badania.

Naukowcy podzielili przedszkolaków na dwie grupy. Jedną, która dostanie złote gwiazdki za swoje rysunki i jedną, która wie, że nie dostanie nic. Obydwie grupy rysowały z entuzjazmem, dopóki "grupa złotych gwiazdek" nie dowiedziała się, że nagroda została z jakiegoś powodu wycofana. Czas rysowania zmniejszył się aż o połowę! Naukowcy wspominają, że wyglądało to tak, jakby dzieci straciły zapał do wykonywanego zadania.

Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że w dziecku wychowywanym w ten sposób, rozwija się poczucie uprawnienia do dostawania nagrody. W ten sposób możesz wychować dorosłego człowieka o mentalności dziecka, który będzie oczekiwał nagrody za każdą rzecz, która będzie choćby jego obowiązkiem. Zastanów się zatem, jak wpłynie to na Waszą relację i relację Twojego dziecka z jego przyszłą rodziną.

Podsumowując, celem w wychowaniu dziecka powinno być wykształcenie w nim zrozumienia, że podstawowe obowiązki takie jak skupianie na czymś uwagi lub wykonywanie zadań domowych jest czymś, co stawia się na pierwszym miejscu, a nie czymś, za co dostaje się nagrodę i pieniądze.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 21.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×