Jak bezstresowo wychować grzeczne dziecko?

Zdania są podzielone. Jedni rodzice uważają, że bezstresowe wychowanie źle wpływa na dzieci, inni ten model zachwalają. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega bezstresowe wychowanie i jaki wpływ może mieć na dzieci.

bezstresowe wychowanie.jpg

W rozumieniu wielu osób wychowanie bezstresowe oznacza rezygnację ze wszystkich zasad, które wychowaniu dziecka powinny towarzyszyć. W zasadzie nie ma jednej definicji bezstresowego wychowania. Znamy tylko umowne teorie i systemy, które towarzyszą temu zjawisku. Opiera się ono głównie na pełnej swobodzie, którą od rodziców dostaje dziecko. Brak ograniczeń i wymagań, a także rezygnacja z kar za niewłaściwe zachowanie, ma na celu wychowanie dziecka tak, aby uczyło się na własnych błędach i w przyszłości czerpało ze swojego doświadczenia jak najwięcej.

Wielu młodych rodziców chcących naśladować model bezstresowego wychowania, tak naprawdę nie rozumie, na czym opiera się ten system i w gruncie rzeczy pozostawiają dziecko na pastwę popełnianych przez nie błędów i czerpania z otoczenia, które w dzisiejszych czasach nie zawsze jest bezpieczne dla dzieci.

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ OD... 

Nie wszyscy wiedzą, ale pierwszy podręcznik dotyczący bezstresowego wychowania ukazał się już w 1946 roku. Książkę od razu skrytykowano i uznano za negowanie tradycyjnej, hierarchicznej struktury społecznej oraz podważanie autorytetu rodzicielskiego.

RADY PSYCHOLOGA 

W dzisiejszych czasach wielu psychologów i pedagogów, odradza, pozwalania dzieciom na wszystko. Poza tym, że są dziećmi, są również ludźmi i już od najmłodszych lat powinno się od nich wymagać pewnych rzeczy. Dziecko musi mieć określone zasady i granice. Należy jednak odróżnić wymagania od brutalnej agresji czy przemocy psychicznej. Krzyczenie i klapsy również nie są dobrą formą wychowania- są po prostu nieskuteczne. Pamiętaj, że dziecko to nie podwładny, ale partner do rozmowy i zawsze możesz dojść z nim do porozumienia, tłumacząc mu po ludzku różne kwestie.

BEZSTRESOWE NIE OZNACZA BEZREPRESYJNE

Nie należy również porównywać wychowania bezstresowego z wychowaniem bezrepresyjnym, którego model stworzyła Maria Montessori, Włoszka, która z dziećmi pracowała przez całe życie. Do dzisiaj wykorzystuje się go w szkołach i domach. Drogie mamy, nie popadnijcie zatem w iluzję bezstresowego wychowania, ponieważ Wasze dzieci nie potrzebują widzieć w Was kumpli, ale ludzi, którzy je kochają i na których mogą się wzorować przez całe swoje życie. 

Zdjęcie: iStock

ID galerii:578


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Poniedziałek 19.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×