Jak rozmawiać z niemowlakiem?

Zobacz, jak ważna dla niemowlaka jest rozmowa i jak prawidłowo komunikować się z maluchem!

rozmowaniemowlak.jpg

Mimo że niemowlę nie umie jeszcze mówić, na swój sposób już od pierwszych dni próbuje nawiązać kontakt z rodzicami. Rozmowa z niemowlakiem ma ogromny wpływ na zbudowanie silnej więzi między Wami. Jak zrozumieć język malucha? Przede wszystkim obserwuj gesty i zachowania dziecka od pierwszych chwil. Jak dziecko reaguje w konkretnych sytuacjach? Pamiętaj, że mimo że malec jeszcze nie mówi, ma już ukształtowaną osobowość. W kontakcie z dzieckiem wykorzystuj rozmaite bodźce, takie jak dotyk czy smak.

Nazywaj dziecko po imieniu i opowiadaj mu o czynnościach, które wykonujesz w danym momencie. Nawet jeśli nie ma w tym nic interesującego, pozwoli mu to stopniowo zrozumieć otaczający je świat i zachowania bliskich. Zrób przy dziecku pranie albo makijaż i opowiedz mu o tym. Pamiętaj, że niemowlę wszystkie te czynności widzi po raz pierwszy! Mów do dziecka normalnym, dorosłym językiem. Nie zdrabniaj wyrazów - dzięki temu nauka pierwszych słów będzie dla niego nieco łatwiejsza. Staraj się mówić wesołym tonem - niemowlaki uwielbiają śpiewny, pełen pozytywnych emocji głos. Przez całą "rozmowę" utrzymuj kontakt wzrokowy z maluchem.

W komunikacji z najmłodszymi dobrze jest zastosować poszczególne znaki języka migowego. Dzięki temu, złapiesz kontakt z dzieckiem jeszcze zanim nauczy się mówić. Wczesna nauka języka migowego przyspiesza rozwój mowy u dzieci.

Jak najwcześniej wprowadź nawyk czytania. Najlepiej sprawdzą się dźwięczne, krótkie rymowanki, łatwo wpadające w ucho. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój mowy, ale i wyobraźni. Pamiętaj, że na tym etapie dziecko rozwija się w zaskakującym tempie - poświęć mu jak najwięcej uwagi.  

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 02.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×