Jak wspierać dziecko w trakcie ząbkowania?

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym maluchowi będzie łatwiej przetrwać ten trudny czas!

zabkowanie.jpg

Ząbkowanie zaczyna się zwykle w 5 lub 6 miesiącu życia dziecka. To dla niego bardzo trudny moment- przebijające się ząbki bardzo ranią dziąsła, co powoduje duży ból. Jak możesz pomóc maluchowi? Przede wszystkim zachowaj spokój. To, jak podejdziesz do problemu jest kluczowe dla dziecka. Staraj się mu pokazać, że ząbkowanie to naturalny proces- bądź przy nim przez cały czas.

Rodzice podczas ząbkowania u malucha popełniają jednak wiele błędów- najważniejszy z nich to dawanie maluchowi gryzaków, które są dla niego nieodpowiednie. Źle wybrany gryzak może zwiększyć ból, a także spowodować liczne rany w jamie ustnej dziecka. Wybierając gryzak pamiętaj aby był wykonany z elastycznego tworzywa, które nie zawiera toksycznych substancji. Gryzak przechowuj w lodówce, nie zamrażarce!

Dbając o dobro dziecka często zaczynamy podawać mu leki łagodzące ból... Niestety bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że nawet ziołowe lekarstwa mogą zaszkodzić dziecku. Wybór medykamentu zawsze konsultuj z lekarzem, który dobierze środek odpowiedni dla wieku dziecka. Warto wypróbować domowy masaż- wystarczy, że włożysz do buzi dziecka czysty palec i rozmasujesz obolałe dziąsła. W trakcie ząbkowania możesz również podawać dziecku schłodzone wcześniej warzywa i owoce, a także napoje o niskiej temperaturze.W tym czasie nie zmuszaj dziecka do jedzenia pełnych obiadów- pamiętaj, że opuchnięte dziąsła mogą powodować problemy z przełykaniem.

Warto wiedzieć, że nie dla każdego dziecka czas ząbkowania jest bolesny. Niektóre maluchy przechodzą ten czas prawie bezobjawowo.  Jest to jednak rzadkość, dlatego kiedy u Twojego maluszka pojawią się pierwsze ząbki, postaraj się uzbroić w cierpliwość i dać mu jak najwięcej ciepła i zrozumienia.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 03.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×