Jesteś mamą nastolatka? Zobacz, czego powinnaś go nauczyć!

Zdaniem ekspertów, to podstawowe czynności życiowe, które powinno opanować każde nastoletnie dziecko.

iStock-520733988.jpg

Nauczenie dziecka odpowiedzialności za obowiązki domowe, nie tylko ułatwi Ci życie, ale będzie również dobre dla niego! Kiedy osiąga coś na własną rękę lub uczy się nowych umiejętności, zwiększa poczucie własnej wartości i przygotowuje się do dorosłości. Nauka niezależności nie jest czymś, co zaczyna się w wieku czternastu lat. Zaczyna się wtedy, kiedy po raz pierwszy dzieci ubierają się samodzielnie w wieku kilku lat i pomagają spakować torby na wakacje, kiedy mają dziewięć. Mając to na uwadze, zobacz, co mogą robić Twoje nastoletnie dzieci.

Pranie ubrań

Gdy dzieci mają poniżej dwunastu lat, dawaj im prostsze zadania takie jak zbieranie ubrań do prania, składanie czystych rzeczy i układanie ich na półkach. Kiedy już opanują te zadania, naucz je bardziej odpowiedzialnych czynności, jak robienie prania. Zanim osiągną trzynasty rok życia, powinny wiedzieć, jak prawidłowo używać pralki - twierdzi Kathy Lynn ekspertka do spraw wychowania i rodzicielstwa.

Zarabianie i zarządzanie pieniędzmi

Nastolatek powinien doceniać pieniądze i umieć radzić sobie z prostymi finansami.Twoje dziecko musi wiedzieć, że kiedy ludzie idą coraz wyżej, otrzymują za to nagrodę, mówi Dany Kofke autor książki „Jasna przyszłość finansowa”. Nauka wartości pieniądza już od najmłodszych lat, będzie gwarancją sukcesu Twojego dziecka w dorosłym życiu.

Przygotowanie posiłków

Niezależnie od tego, czy wspólnie przygotujecie przekąskę, czy obiad dla całej rodziny, nastolatek powinien potrafić poruszać się swobodnie po kuchni. Zanim dziecko trafi do szkoły średniej, musi wiedzieć wszystko, co jest w stanie zagwarantować mu opiekę nad samym sobą. Nie chodzi o zaprzestanie gotowania dzieciom, ale pewność, że potrafią zrobić sobie samodzielnie śniadanie.

Odrabianie lekcji

Nastolatek może samodzielnie organizować sobie pracę, dopełniać terminów i odrabiać prace domowe, bez przypomnienia rodziców. Zbyt wielu rodziców stara się osiągnąć krótkoterminową wygraną, poprzez dobre stopnie, powtarzając z dziećmi matematykę lub pisząc za nie wypracowania z języka polskiego. W ten sposób powodują, że dziecko uważa, iż nie jest w stanie samodzielnie wykonywać obowiązków, które do niego należą. Jako młody dorosły będzie oszołomiony i nieprzyzwyczajony do myślenia oraz samodzielnego planowania.

Grzeczne i szczere rozmowy z dorosłymi

To chyba najtrudniejsze zadanie, które stoi przed współczesnymi rodzicami. Obejmuje nauczycieli, trenerów, sąsiadów, przyjaciół rodziny lub ludzi, którzy mogą służyć dziecku pomocą, kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji. Często mówi się dzieciom „nie rozmawiaj z nieznajomym”, ale właściwa informacja powinna uczyć je, jak rozpoznać złego obcego z przeważającej liczby dobrych ludzi.

Zdjęcie: iStock

Źródło: todaysparent 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 29.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar