Neofobia u dzieci. Jak z nią walczyć?

Neofobia to paniczny lęk przed nowościami. U dzieci pojawia się zazwyczaj w kontekście jedzenia. Jak walczyć z dolegliwością, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie?

karmieniedziecka.jpg

Mimo że bardzo się starasz i cały czas przygotowujesz dziecku nowe, pięknie przyrządzone posiłki, maluch nie chce spróbować niczego nowego? Zamiast cały czas denerwować się na dziecko, poszukaj prawdziwego powodu jego zachowania.

Neofobia to lęk, który sprawia, że nie jesteśmy w stanie wykonać danej czynności. Dlatego dzieci, które cierpią na tę dolegliwość, zazwyczaj pozostają przy znanych im produktach, rezygnując z wszelkich nowości. Neofobia może mieć bardzo negatywne skutki, zwłaszcza że przytrafia się zazwyczaj w momencie, w którym dziecko najbardziej potrzebuje nowych składników. Bez nich jego rozwój może być zaburzony. Jeżeli mamy w domu dziecko cierpiące na neofobię, bardzo ważne jest nasze podejście- nie warto zmuszać malucha do jedzenia i uznawać jego niechęci za zwykłe grymaszenie. Wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu dziecka wbrew jego woli spowoduje jedynie silny stres i odwrotny efekt.

Główna przyczyna pojawienia się u dziecka neofobii to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, choć nie zawsze. Czasami dolegliwość wywołana jest złymi wspomnieniami malucha związanymi z konkretnym momentem spożywania posiłków. Bardzo ważna jest również atmosfera panująca podczas wspólnego obiadu. Jeżeli jest to moment, w którym wszyscy na siebie krzyczą, nic dziwnego, że dziecko nie chce jeść. Najgorsze, co możesz zrobić, to zmuszanie malucha do jedzenia.

Co zatem robić? Przede wszystkim nie bagatelizuj problemu. Jedynie długotrwała, kompleksowa terapia pozwoli maluchowi wrócić do zdrowych nawyków. Warto w tym celu wybrać się do dietetyka, który nie tylko doradzi Ci w kwestii posiłków, ale również nauczy Cię odpowiedniego nastawienia. Neofobia, którą mylimy ze zwykłą niechęcią, może stopniowo się pogłębiać, wywołując coraz cięższe schorzenia. Szybka diagnoza to jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 02.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×