Niedobór snu u dziecka: jak sobie z nim radzić?

Problemy z zasypianiem dotyczą każdego z nas. Jednak w przypadku dzieci niosą za sobą naprawdę niebezpieczne konsekwencje...

sen-dziecka-spanie-f1a56d77e3451372c47a6ea09f9c19ca_85fd46.jpg

Oprócz prawidłowej diety, na zdrowie Twojego dziecka ogromny wpływ ma sen. To właśnie odpowiednia ilość przespanych godzin daje mu siłę- nie tylko do codziennych obowiązków, ale także wyzwań, jakie niesie za sobą dorastanie. Sen wpływa na zachowanie dziecka, a brak odpowiedniej ilości odpoczynku może sprawić, że stanie się ono agresywne i bezsilne. Ile powinno spać dziecko? Maluchy potrzebują od 10 do 16 godzin snu. W przypadku większych dzieci (od 4 roku życia) wystarczy około 11 godzin. Ważna jest także popołudniowa drzemka, która powinna trwać około pół godziny. Jeżeli Twoje dziecko śpi krócej, niestety jest narażone na przykre konsekwencje wywołane osłabieniem organizmu. Jak zadbać o prawidłowy sen dziecka?

Dużo zależy od nawyków dorosłych. To właśnie wy decydujecie o porze spania malucha. Bardzo ważne są Wasze zachowania tuż przed położeniem dziecka do łóżka. Kilka godzin przed spaniem powinniście wybierać raczej spokojne zabawy, które uspokoją dziecko. Ważna jest również pora posiłku. Jeżeli kilkanaście minut przed snem przygotowujesz dziecku słodką kanapkę z nutellą i kakao, działa to na nie pobudzająco. Skąd biorą się zaburzenia snu u dzieci?

Często wynikają z problemów z układem oddechowym- jeżeli dziecko chrapie, powinnaś jak najszybciej sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Przyczyną może być choćby dodatkowy migdał. Możliwe, że maluch nie może zasnąć także przez towarzyszące mu nocne lęki. W takim przypadku konieczna będzie Twoja obecność, rozmowa i być może kontrola bajek, które ogląda dziecko. Problemy z lękami dotykają zwykle maluchów od 3 do 7 roku życia i nie zawsze ich źródłem jest bujna wyobraźnia- często dotyczą stresujących sytuacji, z jakimi boryka się dziecko. 

Do wdrożenia odpowiedniej metody leczenia potrzebujesz przede wszystkim diagnozy. Jedynie lekarz jest w stanie stwierdzić, co przeszkadza maluchowi w spokojnej drzemce. Im wcześniej rozwiążesz ten problem, tym lepiej. Niedobór snu to problem, którego konsekwencje mogą pojawić się nawet w dorosłym życiu. Sen to moment, podczas którego dziecko spokojnie przetwarza informacje i wydarzenia, z którymi zetknął się w ciągu dnia. Brak uporządkowania prędzej czy później sprawi, że maluch będzie czuł się rozchwiany emocjonalnie.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 11.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×