Tych zwrotów nigdy nie powinno używać się w stosunku do dzieci cz.2

Sposób, w jaki rodzic komunikuje się z dzieckiem, ma zasadniczy wpływ na jego rozwój. Dzieci uczą się od rodziców. Przejmują wszystkie zachowania i cechy. Nawet te negatywne. To, co rodzic przekaże mu w dzieciństwie może wywierać ogromną presję na dorosłe dziecko. Zobacz, jakich zwrotów nie powinno używać się w stosunku do pociech.

iStock-513986748.jpg

Wywoływanie poczucia słabości

Nie chodzi wyłącznie o dziewczęta, które cierpią z powodu niskiego poczucia własnej wartości. Dotyczy to również chłopców, którzy słyszą negatywne komentarze dotyczące ich ciał. Każda kultura ma własną wizję tego, co męskie. Zazwyczaj wymaga się, aby mężczyźni byli silni, wysocy, twardzi i bez emocji. Mówiąc synowi, że jest zbyt chudy lub niewystarczająco silny, rodzic powoduje, że dziecko nie czuje się mężczyzną, czyli niepasującym do społeczeństwa dziwolągiem. Zaszczepianie wypaczonych idei, sprawia, że chłopiec rośnie z przeświadczeniem, że w życiu liczą się wyłącznie sylwetka i autorytatywność, a nie umysł czy uczucia.

Dlaczego po prostu nie zrezygnujesz

Rodzice powinni być solidnym systemem wsparcia dla dzieci. Jednakże niektórzy zauważając, że dziecko ma z czymś problemy lub nierealne oczekiwania, uciekają się do odstraszenia go od ewentualnej porażki. Zamiast tego powinni zachęcać dzieci do wytrwania i walki. Nawet jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko ma potencjał i umiejętności, ważne jest, aby dać mu możliwość pracy i odpowiednie, motywujące wskazówki. Porażka to coś, z czym dzieci muszą radzić sobie same. Nie sabotuj przyszłości swojego dziecka.

Nie rań jego uczuć

Nikt nie powinien być niepotrzebnie niemiły, ale w życiu przychodzą momenty, w których nie można być szczerym bez zranienia uczuć drugiego człowieka. Starając się uczynić dziecko zobligowanym w stosunku do czegoś lub kogoś, można jedynie unieszczęśliwić je na całe życie. Te problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, kiedy nastolatki zaczynają randkować. Rodzice niejednokrotnie powtarzają im: „nie rób tego, bo zranisz jego uczucia”. Dziewczyna powinna wiedzieć, że nie może zadowolić wszystkich. Na pierwszym miejscu pod uwagę musi brać siebie. Rodzice powinni zachęcać dziewczynki do bycia szczerymi. Nauka szczerości i pokazanie, że to jej uczucia są najważniejsze, będzie najlepszym, co możesz jej dać.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 19.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×