Tych zwrotów nigdy nie powinno używać się w stosunku do dzieci cz.1

Niezależnie od tego, jak bardzo kochasz dzieci, to naturalne, że czasami jesteś na nie zła. Niezależnie od ich wieku istnieje wiele sposobów, na które możesz z nimi rozmawiać. Język używany do porozumiewania się z dzieckiem ma ogromne znacznie. Rodzice bardzo często wybierają niewłaściwe słowa i nawet nie zdają sobie sprawy, ile szkód nimi robią. Zobacz, jakich zwrotów powinni unikać rodzice.

iStock-498581844.jpg

Dokuczanie

Być może jesteś jedną z tych osób, które posiadają sarkastyczne poczucie humoru. Niektórzy żartują z innych ludzi w sposób przyjazny, inni nieudolnie wyśmiewają i dokuczają. Pamiętaj, że Twoje dzieci nie są Twoimi rówieśnikami. Zbyt daleko idące dokuczanie może mieć zupełnie odwrotny skutek, niż Twój zamiar. To o czym powinni pamiętać rodzice to absolutny zakaz używania wszelkiego rodzaju przezwisk. Dzieci są bardzo wrażliwe na to, co słyszą od rodziców. Dokuczanie może zaniżyć ich samoocenę.

Doprowadzasz mnie do szaleństwa

Prawdopodobnie nie ma nawet jednej osoby na ziemi, która choć raz nie wypowiedziałaby tego zdania. Niestety, kiedy rodzice mówią tak do dzieci, sieją ogromne spustoszenie w ich psychice. Twoje dziecko nie chce, abyś była zdenerwowana. Nawet jeśli dziecko jest nieco irytujące lub rozrabiające, należy dać mu to do zrozumienia bardzo ostrożnie. Rodzice mają tendencję do formułowania zdań typu „naprawdę cię kocham, ale w tym momencie bardzo cię nie lubię”. Dziecko ten komunikat odbierze w ten oto sposób: „naprawdę cię nie kocham i naprawdę cię nie lubię”. Te bezbronne istoty robią wszystko, aby zadowolić rodziców. To właśnie od nich uczą się poczucia własnej wartości.

Komentarze dotyczące wagi

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych w naszym społeczeństwie problemów jest obraz ciała. Możemy obwiniać czasopisma i reklamy telewizyjne za kreowanie nieistniejącego ideału, ale niestety, jako rodzice również mamy na to bardzo duży wpływ. Jeśli Twoje dziecko cierpi na nadwagę, musisz podejść do tego z ekstremalnym wyczuciem.  Sposób, w jaki mówisz o ciele swojego dziecka, będzie się z nim trzymał do końca życia. Rodzic, który mówi dziecku, że jest grube, nie jest godzien nazywać się rodzicem. Tego typu komentarze mogą doprowadzić do ruiny nawet najsilniejsze dziecko. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko straciło na wadze, nie zachęcaj go do chudnięcia. Uświadom mu, że ważna jest siła psychiczna, umysłowa i mentalna. Wywieranie na dziecku presji wyglądu, wpływa na jego priorytety. Jako dorosły będzie myślał, że prezencja jest ważniejsza, niż cechy charakteru, a takie myślenie bardzo negatywnie wpłynie na jego przyszłość.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 18.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-18)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×