5 wskazówek, które pomogą się lepiej uczyć Twojemu dziecku

Dzieci bardzo często nie wiedzą jak uczyć się efektywnie, a wystarczy pokazać im kilka prostych sposobów, by nauka szła znacznie łatwiej i szybciej.

nauka.jpg

5 wskazówek, które pomogą się lepiej uczyć Twojemu dziecku

Powrót do szkoły wiąże się z tym, że dziecko będzie musiało przyswajać kolejne dawki wiedzy. Wszyscy dobrze wiemy, że nauka nie zawsze idzie łatwo i przyjemnie. Wystarczy jednak kilka prostych trików, by dziecko nie tylko uczyło się szybciej, ale także efektywniej. 

Jeśli od początku roku dziecko będzie się uczyło systematycznie i skutecznie, pomoże to uniknąć problemów, a co za tym idzie - stresu dziecka i naszego też. Oto kilka cennych wskazówek.

PRZYJAZNE OTOCZENIE

Jeśli dziecko bardzo łatwo się rozprasza, trzeba stworzyć mu odpowiednie miejsce do nauki. Czasem niezaścielone łóżko, czy nieporządek na biurku mogą, nawet nieświadomie, mocno rozpraszać. To dotyczy nie tylko bałaganu, ale także włączonego telewizora, czy radia.

Zobacz też: JAKIE ZMIANY ZAJDĄ W SZKOŁACH? NAJWAŻNIEJSZE REFORMY NA ROK SZKOLNY 2015/2016

Jednak zupełna cisza także nie zawsze jest dobra. Są dzieci, które potrafią przyswajać większą ilość bodźców, a cisza może im paradoksalnie przeszkadzać w lepszej koncentracji. Muzyka może okazać się tym, co zrównoważy ilość napływających bodźców i pomoże się skupić. Najlepiej porozmawiać z dzieckiem i metodą prób wypracować najlepszą opcję.

nauka.jpg

Dziecko odpowiednio zachęcone do nauki będzie sobie radziło znacznie lepiej

Mało, ale często

Badania pokazały, że znacznie lepsze efekty przynosi nauka w kilku krótszych sesjach, niż podczas jednej dłuższej. Zamiast siedzieć nad książkami kilka godzin, dobrze jest podzielić materiał na kilka mniejszych partii, które przepleciemy przerwą. Dzięki temu połączenia w mózgu będą trwalsze, a dziecko przyswoi wiedzę na dłużej i nie będzie znudzone długim siedzeniem nad książkami.

Zobacz też: PIERWSZY DZIEŃ W SZKOLE - JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO I POMÓC MU SIĘ ZAADAPTOWAĆ? 

Zaznaczanie tekstu, mapa myśli

Starą, ale sprawdzoną metodą jest zaznaczanie kolorowym flamastrem najważniejszych fragmentów tekstu lub tworzenie tak zwanej mapy myśli, czyli graficznego ciągu skojarzeń. Poprzez wyróżnienie dane fragmenty szybciej zapadają w pamięć, a poza tym nauka jest ciekawsza.

Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać także fiszki, czyli niewielkie karteczki, które na jednej stronie mają hasło, a na drugiej jego definicję - ta metoda bardzo dobrze sprawdza się podczas nauki słówek z języków obcych.

 

GADŻETY

Każde dziecko znacznie chętniej siądzie do nauki, gdy będzie to jedyna możliwość użycia nowych flamastrów, długopisów, czy kredek. Oczywiście nie należy przesadzać z gadżetami, zbyt duża ich ilość może rozpraszać, ale ciekawe "akcenty" mogą być tym, co przyciągnie dziecko do biurka.

Poświęcić czas, Bez stresu

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by nauka nie kojarzyła się dziecku z przymusem i stresem. Warto poświęcić trochę czasu na to, by poprzez pokazanie różnych metod, czasem zabawę i wspólne spędzanie czasu nauczyć dziecko się uczyć.

Zobacz też: ZAPASY Z PRACĄ DOMOWĄ 

Jeśli posadzimy je przy biurku, każemy odrabiać pracę domową i zostawimy dziecko z tym samo, nie będzie wiedziało jak ułatwić sobie pracę i uczyć się efektywnie? Dziecko raz zrażone do nauki bardzo ciężko będzie się do niej mobilizowało później.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Czwartek 10.09.2015 (aktualizacja: 2015-09-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×