10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

"Jeśli chcesz budować okręt, to nie zwołuj ludzi w celu zrobienia planów, podzielenia pracy, przygotowania narzędzi i wycinania drzew, lecz naucz ich tęsknoty za bezmiarem morza. Wtedy zbudują statek sami." Ta złota myśl, pochodząca z książki Mały książę, powinna być dla wielu rodziców inspiracją do motywacji swojego dziecka. Ono z reguły nie lubi, gdy każe mu się poruszać wyznaczonymi ścieżkami, niechętnie rozwiązuje też problem, jeśli ktoś mówi mu, co ma robić. Działanie na własną rękę jest znacznie lepsze. Daje frajdę i świadomość tego, że samo odkryło coś zupełnie nieznanego.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

Nauka to rzecz niezwykle przyjemna, pod warunkiem, że rodzice umożliwiają swojemu dziecku nabywanie nowych doświadczeń w sposób niekonwencjonalny. Uśmiech na twarzy malucha wywołany nowym odkryciem to najlepsza nagroda dla rodziców. Nic tak nie wynagradza czasu poświęconego na odrabianie lekcji i sprawdzanie zadań domowych, jak uśmiech zwycięstwa widoczny na twarzy najmłodszych. Zresztą nauka to też odkrywanie talentów. Każdy z nas ma przynajmniej jeden, ukryty w głębi duszy. Z pomocą rodziców zawsze łatwiej i przyjemniej jest się o nim dowiedzieć.

Metod motywacyjnych jest wiele. Po co jednak trzymać się podręcznikowych przykładów, jeśli samodzielnie, przy pomocy rodzicielskiej intuicji, można zdziałać znacznie więcej?

Motywacja jest siłą, napędza, rozwija, powoduje, że chce nam się jeszcze... – Johann Wolfgang Goethe

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jesteśmy jeszcze bardzo mali. Nie do końca rozumiemy to, co dzieje się dookoła nas. A jednak bardzo chcielibyśmy się czegoś nauczyć – skąd wiadomo, że niebo jest tak wysoko i dlaczego krowy dają mleko? Ja tego nie wiem, a Ty? Do odniesienia sukcesu, zrozumienia rzeczy, które widzimy, ale których nie umiemy wyrazić słowami, potrzebujemy jednak czegoś więcej niż chęci. Te są z reguły tak małe, jak my sami. Mamo, dlaczego tak się dzieje? Pytamy i czekamy niecierpliwie na odpowiedź.

Małe dzieci lubią się uczyć! Gdyby było inaczej, nie wyrastałyby na tak mądrych ludzi. Dlatego motywujmy je do nauki, z miłością i zrozumieniem, tak jak to lubią najbardziej.

1. Sztuka małych kroków – małych jak stópka dziecka, która każdego dnia ma za zadanie przemierzyć duży świat. Sztuka małych kroków zakłada częste i systematyczne pochwały kierowane ze strony rodzica do dziecka. Chwalmy naszą pociechę już na starcie – chociażby za samą chęć podjęcia wyzwania. Nie czekajmy z miłymi słowami na sam koniec. Co bowiem w sytuacji, gdy już w połowie zadania nasze dziecko się zniechęci? Nauka i nowe wyzwania to przecież nie tylko efekty, to także ważne doświadczenie.

2. Jest takie miejsce w domu – w którym dziecko z reguły odrabia lekcje? "Centrum dowodzenia nauką" przyda się każdemu początkującemu adeptowi zdobywania wiedzy. To w domowym zaciszu powstawały największe dzieła muzyczne, plastyczne i literackie. Miejsce do nauki dziecko koniecznie urządza samo. Wybiera meble, organizuje rozkład wyposażenia. To jego miejsce, nie zapominajmy o tym nawet wtedy, gdy białe ściany zamieniają się w tablicę do pisania.
Czy widzieliście kiedyś gabinet naukowca? No właśnie. Pokażcie dziecku, że i ono może posiadać podobny.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki


3. Miejsce ma znaczenie – a wiedza, którą nabyliśmy w parku podczas zabawy z przyjacielem, pozostaje nam na całe życie. Dlaczego? Bo kojarzy się z czymś miłym, dobrym i sielskim. Dlatego jeśli Twoje dziecko uwielbia odrabiać lekcje z kolegą, zacznij przygotowywać podwójne porcje obiadu i dogadaj się z drugą mamą, że dzieci odrabiają lekcje raz u Was, a raz u nich. Podpowiedz dziecku, że uczyć może się również w bibliotece – nie tylko tej szkolnej, ale również takiej z prawdziwego zdarzenia. Miejsce naprawdę ma znaczenie.

4. Pokaż maluchowi, w jaki sposób można się relaksować – najlepiej na przykładzie wolnej niedzieli lub soboty. Niech wie, że weekend to święto rodziny, moment, w którym zbieramy siły i motywację na cały tydzień. Czas od poniedziałku do piątku naprawdę można zorganizować tak, aby weekend móc spędzić przyjemnie. Pokaż dziecku, że to możliwe!

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

6. Idę do szkoły z plecakiem, który wybrałem sobie sam – jestem już duży, przecież mogę samodzielnie wybrać sobie plecak. W dodatku jestem też modny, bo mam tornister z ulubionym bohaterem z kreskówek. To właśnie ten plecak, który przeżył z nami niejedną podróż – szczególnie z domu do szkoły i z powrotem. Dziecko uwielbia szkolne zakupy – pozwól mu samodzielnie wybierać to, co jest dla niego ważne: tornister, piórnik, zeszyty. To niezły przyczynek do rozpoczęcia nauki.

7. Gdzie byłeś na feriach? Dzieci kochają wakacje. Pierwsze przyjaźnie, pierwsze kartki wysłane do rodziców… Motywacją do nauki może być obietnica wyjazdu – również tych, które możemy wygrać w konkursie. Jednym z nich jest ten organizowany obecnie przez Milkę, w którym można wygrać wyjazd na ferie dla dwóch osób. To podwójna frajda – dla dzieci wyjazd z dala od domu wraz z najlepszym przyjacielem, a dla rodziców to darmowa i bezpieczna wycieczka.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

8. Mamo, poczytaj mi książkędzieci lubią uczyć się z rodzicami, bo to oni są dla nich autorytetem. Jeśli mama lub tata mówią, że coś jest zielone lub niebieskie, to na pewno takie jest. Poświęć przynajmniej godzinę dziennie na wspólną naukę ze swoim dzieckiem. Zobaczysz, że po krótkim czasie będzie chciało uczyć się chętniej i częściej.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

9. Jestem specjalistą od...? – każdy z nas od czegoś innego. Stwórz w swoim domu tablicę, na której każdy z domowników zapisze dziedziny, w których czuje się mocny. Dzięki temu z trudnym pytaniem będziemy mogli zwrócić się do „specjalisty”, którego mamy na wyciągnięcie ręki. Domowym ekspertem powinno być także dziecko, które będzie dumne z tego, że może Ci w czymś pomóc. Nawet jeśli znasz odpowiedź, pytaj swoją pociechę – radość z uzupełnienia wiedzy rodzica bywa nieoceniona.

10. Pokaż dziecku, ile już potrafi – postępy, które widać, bo zostały świadomie i z długopisem w ręce zapisane na przykład na tablicy w jego pokoju. Sukcesem może być zdobyta wiedza w szkole, może być dobra ocena albo równie dobrze liczba domków z piasku, którą dziecko wybudowało latem na plaży.

10 sposobów na zmotywowanie dziecka do nauki

Nie wiesz, jak motywować swoje dziecko? To proste, zrób tak, żeby to jemu chciało się chcieć. Bez przesadnych terminów, bez specjalistycznego słownictwa. Pokaż dziecku, że świat jest ciekawy zawsze i wszędzie. Pełen pytań, na które warto szukać odpowiedzi.

Źródło/Foto: Mat. prasoweDodał(a): Magdalena Tokarczyk , Czwartek 25.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-26)

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (32)

Awatar
Anonim
Trochę za dużo tych tablic. jedna z ekspertami druga z osiągnięciami. dziecko ma dość tablic w szkole. Można doskonale zastąpić je np. małymi kolorowymi magnesami, gdzie każdy kolor będzie oznaczał inną dziedzinę.
Dodano: 2014-10-11 13:47:38 Zgłoś nadużycie
Anonim
Nie samą wiedzą żyje człowiek. Prócz motywowania trzeba też pamiętać o przerwach w nauce i wypoczynku.
Dodano: 2014-10-11 10:59:47 Zgłoś nadużycie
Anonim
Sposoby może i dobre, ale co jeśli dziecko nie będzie nimi zainteresowane? Młodemu człowiekowi można podsuwać propozycje ale nie narzucać.
Dodano: 2014-10-11 10:08:42 Zgłoś nadużycie
Anonim
Mam problemy z motywowaniem swojej corki i wyprobuje na pewno pare punktow. Najbardziej przypadl mi do gustu pkt3 i rowniez 1 i 2. Z reszta fajny artykul :)
Dodano: 2014-10-10 22:53:30 Zgłoś nadużycie
Anonim
Dziecko a naturalny pęd do zdobywania wiedzy, świat przecież jest taki ciekawy. Nie znaczy to, że można je puścić samopas, ale wielu rodziców organizując swym pociechom czas w różnego rodzaju kółkach i zajęciach zaspakaja swoje własne, niezaspokojone ambicje. Pozwólmy, żeby dziecko zajęło się tym do czego ma rzeczywisty talent i co lubi.
Dodano: 2014-10-10 17:38:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
Zamiast pozwalać dziecku na pisanie po ścianach czy nie lepiej kupić mu tablicę? Dziecko powinno też nauczyć się dbać o to, jak wygląda miejsce, w którym bądź co bądź spędza trochę czasu.
Dodano: 2014-10-10 16:32:11 Zgłoś nadużycie
Anonim
Motywacją dla dziecka powinna być chęć bycia najlepszym. Ale do tego musi dość własną pracą i rywalizacją wśród rówieśników. Rodzice powinni rozbudować w dziecku ambicje, bo to ona jest najlepszą motywacją.
Dodano: 2014-10-08 23:02:35 Zgłoś nadużycie
Anonim
żeby mi się chciało chcieć to... ech. Dziecku też należą się chwile słodkiego lenistwa lub robienia na co ma ochotę. Kiedy swego czasu jeździłam na szkolenia, w ich programie najlepiej podobał mi się punkt programu ''CZAS WOLNY'' :)
Dodano: 2014-10-08 13:57:58 Zgłoś nadużycie
Anonim
Migracja z domu do domu i wspólne odrabianie lekcji nie najlepiej mi się kojarzy. pamiętam z własnego dzieciństwa jak to wyglądało. Zawsze znalazło się coś ciekawszego niż ślęczenie nad książką.
Dodano: 2014-10-07 10:04:55 Zgłoś nadużycie
Anonim
Jestem mamą dwóch dziewczynek , w tym jedna już w 1 klasie, druga w zerówce, na pewno skorzystam- fajny poradnik :) pozdrawiam wszystkich !! Kaśka
Dodano: 2014-10-07 00:18:35 Zgłoś nadużycie
1  2  3  4  »

Zobacz również

×