Antybiotyk w czasie ciąży - jakie są zagrożenia i czego warto unikać?

Czy przyjmowanie antybiotyków w ciąży to dobry pomysł? Oto kilka podstawowych faktów, które warto znać.

antybiotyki w ciąży.jpg

Antybiotyk w czasie ciąży ciąży - jakie są zagrożenia i czego warto unikać?

Ciąża to wyjątkowy czas. Nie tylko dlatego, że oczekuje się na dziecko, ale także dlatego, że ciało kobiety nieco się zmienia i przede wszystkim inaczej reaguje na różne czynniki, w tym także na leki. Jak zatem wygląda sprawa z przyjmowaniem antybiotyków w ciąży? 

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że działanie antybiotyku u kobiety w ciąży może być inne niż w pozostałych przypadkach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że podczas ciąży zwiększa się objętość krwi nawet około 50 procent. Może się zdarzyć zatem, że działanie antybiotyku nie przyniesie pożądanych skutków, a niestety wywoła szkody.

 

Niektóre antybiotyki nie pozostają także bez wpływu na dziecko. Do tych najbardziej niebezpiecznych zalicza się tetracykliny. Wśród nich największą ilość wad wrodzonych powodują tetracyklina i doksycyklina. Do tych, po które kobiety w ciąży nie powinny sięgać należą także antybiotyki aminoglikozydowe, zwłaszcza streptomycyna i kanamycyna. Mogą one sprawić nawet, że dziecko urodzi się niesłyszące.

Zobacz też: ANTYBIOTYK TO LEK NA WSZYSTKO? OTO KILKA WAŻNYCH FAKTÓW 

Na krótki czas przed porodem kobiety nie powinny sięgać także po sulfonamidy. Ich przyjmowanie może spowodować poważne choroby dziecka, które mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju umysłowego.

Antybiotyki w ciąży mogą wyrządzić zatem wiele szkód, zwłaszcza dla dziecka, dlatego powinno się je stosować w bardzo sporadycznych i uzasadnionych przypadkach. Będąc w ciąży należy zatem bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoim stanie, zanim zdecydujemy się na przyjęcie antybiotyku.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Thinkstock.com