Autyzm u dziecka. Jak rozpoznać schorzenie?

Autyzm to niezwykle tajemnicza choroba, jednak im wcześniej zauważysz pewne objawy, tym lepiej dla Twojego dziecka. Zobacz, które zachowania powinny Cię zaniepokoić!

autyzm.jpg

Autyzm to bardzo tajemnicza choroba, która może ujawnić się dopiero po kilku latach. Im szybciej rozpoznamy ją u dziecka, tym skuteczniejsza będzie indywidualna terapia. Pierwsze symptomy można zauważyć już w drugim roku życia dziecka. Oto 5 zachowań, na które warto zwrócić uwagę:

1.Problemy z mową. Dwuletnie dziecko nie powinno mieć żadnego problemu z nazywaniem otaczającego go świata. To w tym czasie wypowiada pierwsze pełne zdania, używając najczęściej zdrobnień. Jego umiejętności rozwijają się w zaskakującym tempie. Dlatego, jeśli dziecko ma problem z mówieniem i męczy się podczas nauki kolejnych wyrazów, powinno Cię to zaniepokoić.

2.Dziwne zabawy. Jednym z pierwszych objawów autyzmu jest używanie przez dziecko zabawek niezgodnie z ich przeznaczeniem. Autystyczny maluch zamiast bawić się samochodzikiem, zaczyna go wąchać, stukać nim i rzucać o ścianę. Zbudowanie prostej konstrukcji z klocków czy ułożenie puzzli wiąże się dla niego z ogromnym wysiłkiem, często zakończonym porażką.

3.Zaburzone emocje. Autyzm łatwo rozpoznać po niepokojących reakcjach malucha- przede wszystkim na pozytywne wydarzenia. Dziecko nie ma potrzeby wyrażania swoich uczuć poprzez uśmiech, rzadko płacze i nie odwzajemnia gestów rodziców. Maluch często nie reaguje nawet na własne imię.

4.Potrzeba samotności. Uwielbiasz spędzać czas z maluchem, jednak zauważyłaś że Cię odtrąca? Woli samotną zabawę i nie potrzebuje Twojej uwagi? Niepokojące jest również odgradzanie się malucha od rówieśników, choćby podczas zwyczajnej zabawy na placu zabaw.

5.Zwiększona wrażliwość. Chodzi głównie o głośne lub ciche dźwięki, które nagle zaczynają interesować malucha. Co ciekawe, autystyczne dzieci są niewrażliwe na ból! Dlatego jeśli Twoje dziecko coraz rzadziej płacze, najwyższa pora na wizytę u specjalisty.

Autyzm to schorzenie, któremu towarzyszą zazwyczaj inne choroby, takie jak ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, fobie, padaczka czy depresja. Ze względu na to, że maluch nie może sam powiedzieć, co się z nim dzieje, warto poświęcić czas na wnikliwą obserwację jego zachowań.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 07.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×