Ciąża po poronieniu

Strata dziecka to jedno z najgorszych doświadczeń w życiu kobiety - szczególnie kiedy jest ono mocno wyczekiwane. Jednak w wielu przypadkach kolejna ciąża jest możliwa! Przedstawiamy Wam informacje na temat ciąży po poronieniu.

Ciąża po poronieniu

Ciąża po poronieniu


Utrata dziecka w wyniku poronienia jest wielkim ciosem dla kobiety. Szczególnie bolesne jest to w momencie, kiedy dziecko jest bardzo wyczekiwane i tylko wokół tego tematu kręci się nasze życie.
W większości przypadków jednak kolejna ciąża jest możliwa!

Z fizycznego punktu widzenia na kolejną ciążę możemy sobie pozwolić już przy następnej owulacji, z tym że pozostaje pytanie kiedy ona nastąpi, co jest zależne od momentu poronienia, lecz zazwyczaj występuje w okresie od 2 do 8 tygodni od tego przykrego wydarzenia. Warto jednak w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, który to pomoże nam też określić na jaki czas powinniśmy zrezygnować z życia seksualnego, co zazwyczaj wynosi ok. 2 - 3 tygodni.

Mimo wszystko lekarze dość często radzą odczekanie ok. 3 miesięcy do następnej próby zajścia w ciążę. Wynika to z faktu, że w tym okresie macica będzie mogła przygotować się do kolejnej ciąży, a gospodarka hormonalna ulegnie stabilizacji.

Najważniejszy jest jednak powrót do równowagi psychicznej, pogodzenie się ze stratą dziecka i dojrzenie do gotowości poczęcia kolejnego. Czas powrotu do takiego stanu jest indywidualny i w tym momencie ciężko odpowiedzieć ile powinna wynosić przerwa przed próbą kolejnej ciąży.

Zapewne wiele z Was zastanawia się, czy przypadkiem kolejna próba również nie skończy się poronieniem. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że taka sytuacja ma miejsce bardzo często, tylko nie jesteśmy tego świadome. Jednak statystycznie, kiedy jedno poronienie mamy za sobą, ryzyko kolejnego wzrasta, dlatego też kolejna ciąża zostanie zakwalifikowana do "ciąży wysokiego ryzyka".

Kiedy jesteśmy przygotowane psychicznie, a stan fizyczny również nie wnosi żadnych przeciwskazań do kolejnej ciąży, to jest ona dopuszczalna. Jeżeli poronienia powtarzają się, warto udać się do lekarza i dokładnie zbadać ich przyczynę. Obecnie medycyna może wiele zdziałać.


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 13.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Kasandra31
Na pewno ciąża po poronieniu nie jest łatwa, tym bardziej że kobieta bardzo chce w końcu stać się mamą, ale jednocześnie obawia się, czy znów nie straci dziecka. Myślę sobie, że jednak warto próbować. Sama znam kobietę, której udało się dopiero za 9 razem, ale teraz jest najszczęśliwszą matką na świecie. Jeżeli któraś z Was planuje zajść w ciąże, wiele cenny wskazówek na ten temat można znaleźć, czytając poradnik ciążowy być rodzicem http://byc-rodzicem.pl/artykuly/poradnik-jak-skutecznie-zajsc-w-ciaze/ . Dzięki niemu na pewno stanie się rodzicem będzie nieco łatwiejsze, a przynajmniej kobiety marzące o macierzyństwie będą wiedziały, jaki kroki podjąć, aby ich działania były bardziej skuteczne.
Dodano: 2016-06-12 20:25:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×