Coś na ząbek

Do niedawna dziecku wystarczała twoja pierś albo mleko modyfikowane. Ale malec kończy pół roku, w buzi lśni pierwszy ząb i coraz częściej wpatruje się pożądliwie w spaghetti, które jesz z apetytem. Cóż, musi trochę poczekać, nim zaprosisz go do wspólnego posiłku, ale nadszedł czas, żeby i jemu przygotować pierwsze smakołyki.

Coś na ząbek

Maluszek zwykle jest gotowy na zmiany w menu, kiedy skończy pół roku (czasami pięć miesięcy). Wcześniej nie poradzi sobie ze zjedzeniem stałego pokarmu. Trzymiesięczne niemowlę nie potrafi jeszcze przełknąć papki podawanej łyżeczką, wypycha ją z ust. Ale wkrótce cofnie język, przesunie pokarm do tyłu i przełknie go. Nie spiesz się jednak ze wzbogacaniem jadłospisu dziecka, zwłaszcza jeśli karmisz je piersią. Jeżeli malec nie skończył 6 miesięcy, jego przewód pokarmowy jest jeszcze niedojrzały i na nieznany pokarm może zareagować alergią. Kiedy uznasz, że twoja pociecha jest już gotowa na kulinarną rewolucję, przeczytaj uważnie Schemat Żywienia Niemowląt (krótki poradnik w formie ulotki, który znajdziesz w przychodni dla dzieci) przygotowany dla rodziców przez specjalistów żywienia. Zastanów się, co możesz podać malcowi na początek, zgromadź wszystkie potrzebne akcesoria i... uzbrój się w cierpliwość oraz dobry humor. Początki mogą być trudne. Pierwsze zupki zapewne wylądują na ziemi, zostaną wtarte we włosy malca lub twoje, albo rozmazane po waszych ubraniach. Ale ty się nie poddawaj!

Rady, które na pewno ci się przydadzą:

1. Podczas pierwszego "dorosłego" posiłku maluszek powinien być zadowolony i przede wszystkim zdrowy. Jeśli jest przeziębiony i rozdrażniony, nie będzie miał ochoty na eksperymenty.

2. Zacznij naukę przed południem, kiedy nadejdzie pora karmienia, i kiedy dziecko nie będzie zbytnio zmęczone. Daj mu połowę zwykłej porcji mleka z piersi lub z butelki – tak, żeby zaspokoiło pierwszy głód, a potem podaj na łyżeczce odrobinę potrawy.

3. Zacznij od bezmlecznego kleiku lub kaszki na wodzie, albo przecieru z owoców lub warzyw. Gdy maluch się z nimi oswoi, możesz przygotować mu pierwszą zupkę jarzynową. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami polskich pediatrów można dodać do niej odrobinę kaszki manny (pół łyżeczki na 50–100 ml purée). Manna zawiera gluten, białko roślinne, występujące w wielu zbożach. Organizm niektórych dzieci pod jego wpływem produkuje przeciwciała, które mogą powodować chorobę jelit zwaną celiakią. Do niedawna uważano, że najlepszym sposobem jej zapobiegania jest późne wprowadzenie glutenu (po 10. miesiącu życia) do diety dziecka. Teraz jednak wielu pediatrów sądzi, że lepsze rezultaty może dać stopniowe "oswajanie" organizmu niemowlęcia z tym składnikiem.

4. Przeciery i kaszki niemowlę powinno jeść z łyżeczki, a sok pić z kubeczka z ustnikiem. Nie podawaj ich dziecku z butelki przez smoczek! Kiedy się przyzwyczai, trudno będzie go przekonać do innego sposobu jedzenia. Tymczasem takie przedłużające się ssanie z butelki powoduje próchnicę i jest jedną z przyczyn wad wymowy (najczęściej seplenienia). Pokarmy podawane z butelki muszą być też bardziej zmiksowane i rozcieńczone wodą, więc dziecko nie uczy się żuć, gryźć i przełykać. Malec, który od początku próbuje jeść łyżeczką, szybciej też nauczy się samodzielności.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Piątek 29.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×