Czy kobieta, która karmi piersią może sobie zrobić tatuaż?

Rozwiewamy wątpliwości, gdyby naszła Was taka zachcianka...

tatuaz-a-karmienie-piersia.jpg

Karmisz piersią i naszła Cię ochota na zrobienie sobie tatuażu, ale nie wiesz, czy nie wpłynie to negatywnie na laktację? Świetnie, że poszukujesz odpowiedzi, w końcu zdrowie maluszka jest najważniejsze. Karmienie piersią to ogromny dar, który niestety wymaga wielu wyrzeczeń i znoszenia niewygód i chociaż często okazuje się, że to, co mogłoby wydawać się zupełnie niestosowne dla kobiety karmiącej, jest całkowicie bezpieczne, to lepiej zawsze sprawdzić wszystko dwa razy. Oczywiście, niniejszy tekst w żaden sposób nie zastąpi fachowej opinii lekarza, ale może być pewną podpowiedzią, która może odciągnie Twoją decyzję o wykonaniu tatuażu na później. 

 Zobacz też: Bluzki do karmienia piersią - przegląd

1. TATUAŻ A KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli masz już tatuaż, to wszystko jest jasne - nie jest on żadną przeszkodą w tym, byś karmiła piersią.

Jeśli jednak kilka znaczków na skórze dopiero Ci się marzy - sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Barwnik, co prawda, nie przeniknie do mleka i nie stanie się ono po takim zabiegu kolorowe, nie zmieni się też jego skład i smak. Dlatego wykonanie tatuażu nie powinno w żaden sposób wpłynąć na dziecko.

Jednak, tak jak w przypadku każdych tego typu zabiegów, istnieje ryzyko infekcji, zakażenia wirusem HIV, żółtaczką czy innymi tego typu chorobami, co z kolei może spowodować wiele poważnych problemów. Może się bowiem okazać, że będziesz musiała stosować leki a wtedy wykluczone będzie karmienie piersią.

Zobacz też: Przeziębienie a karmienie piersią - co jeśli Cię dopadnie?

Poza tym na ciele karmiącej tatuaż może goić się znacznie dłużej i możliwe są komplikacje, z tego też względu warto poczekać do zakończenia karmienia piersią, aż Twój organizm wróci do pełnej formy i będzie w stanie szybko się regenerować. 

Zobacz też: Jak pobudzić laktację?


Źródło: MilionKobiet.pl, LLL.org
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 26.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×