Czy ojcowie też przeżywają baby blues?

O depresji poporodowej zwykle mówimy w kontekście kobiety... Okazuje się, ze dotyczy ona również naszych partnerów.

bejbiblus.jpg

Czas ciąży i połogu jest trudny nie tylko dla kobiet- mężczyźni również przeżywają ten okres i nie zawsze narodziny dziecka są dla nich tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nadal nie wiadomo, dlaczego kobiety zapadają na depresję poporodową- zwykle ten stan utrzymuje się przez kilka tygodni i mija wraz z powrotem do dawnej kondycji fizycznej. Burza hormonów, jakich doświadcza kobieta, w dużym stopniu wpływa na jej psychikę, dlatego w okresie połogu bardzo ważna jest pomoc najbliższych...

I tu pojawia się problem. Zazwyczaj to właśnie partner ma dawać młodej mamie silne, męskie oparcie, jednak nie zawsze jest to takie proste. Szacuje się, że depresję "poporodową" przeżywa od 10 do 15 % mężczyzn, którzy właśnie zostali ojcami. Nowa sytuacja jest dla naszych partnerów bardzo ciężka- oni również zmagają się z szalejącymi hormonami, które mają przygotować ich mózg do nowej roli.. Za baby blues  występujący u mężczyzn odpowiedzialny jest przede wszystkim chroniczny brak snu, wyczerpanie, a także zmiana charakteru relacji z partnerką. Od narodzin dziecka mężczyzna jest zwykle "odsuwany" na dalszy plan- oczywiście wszyscy, którzy spodziewają się dziecka, wiedzą że czas beztroski minął, jednak nie każdy związek potrafi przejść przez to bezboleśnie. 

Co najgorsze- baby blues  to zjawisko, którego wiele osób nadal nie rozumie. Waszej rodzinie i znajomym wydaje się, że narodziny dziecka powinny sprawić, że będziecie najszczęśliwsi na świecie, tymczasem na początku wcale nie musi tak być. Gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim rozmawiajcie o tym, co czujecie. Mimo że po porodzie jest Ci bardzo ciężko, pozwól swojemu partnerowi na chwilę załamania- w końcu oboje znaleźliście się w nowej sytuacji. Nie wstydźcie się prosić o pomoc członków rodziny czy przyjaciół- jeżeli szczerze z nimi porozmawiacie z pewnością będziecie mogli liczyć na wsparcie. Jeżeli złe samopoczucie Twoje lub partnera utrzymuje się przez bardzo długi czas, najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc specjalisty, który zastosuje leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapię. I najważniejsze- baby blues jedynie w nielicznych przypadkach przechodzi w stany depresyjne. Zwykle po prostu mija. Nie miejcie wyrzutów sumienia, że dotknął również Was. Smutek po narodzinach dziecka jest związany z ogromną adrenaliną, jaka towarzyszyła Wam podczas ciąży i porodu- to naturalne. Jeszcze zdążycie być szczęśliwi we trójkę :) !

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 19.10.2017 (aktualizacja: 2017-10-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Chcesz schudnąć do wakacji?
Wejdź na stronę http://www.igortreneronline.pl i oddaj się w ręce profesjonalisty!
Tylko teraz do wygrania 10.000 zł!
Sprawdź, nie czekaj!
Dodano: 2018-05-06 22:03:42 Zgłoś nadużycie
Sanderka567
Nowa sytuacja w domu, oprócz tego, że każdy czuje miłość od pierwszych sekund i szczęście to również często może pojawić się jakieś załamanie.
Dodano: 2018-04-06 12:33:05 Zgłoś nadużycie
CaptainObvious
Wydaje mi się, że kobieta doświadcza tej burzy hormonów jakby "naturalnie" a u faeta to kwestia nastawienia. No ale może to i lepiej, że się przejmują, niż mieliby olewać jak za dawnych lat :)
Dodano: 2017-12-28 16:19:22 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×