Czym może grozić niedobór żelaza u kobiety w ciąży?

Zobaczcie, jakie może to mieć konsekwencje dla dziecka!

niedobor-zelaza-a-zdrowie-dziecka.jpgKobieta w czasie ciąży przechodzi mnóstwo badań. Niektóre panie mówią nawet o tym, że sam poród to "pikuś" w porównaniu z badaniami krwi, które trzeba wykonywać naprawdę często. Jedną z najczęstszych przypadłości, które wykazuje takie badanie jest niedobór żelaza, zwany także anemią. Mówi się, że ten problem dotyka nawet od 35 do 58 proc. zdrowych kobiet. I chociaż ta dolegliwość nie wydaje się groźna - nie jest bowiem dokuczliwa, a leczenie jej opiera się głownie na jedzeniu większej ilości produktów bogatych w żelazo, to okazuje się, że nie powinno się jej bagetelizować!

 Zobacz też: Jak odżywiać się w ciąży, żeby urodzić matematycznego geniusza?

Badania naukowe wykazały, że niewystarczające spożycie żelaza przez kobietę w ciąży ma wpływ na rozwój mózgu dziecka zaraz po urodzinach. Naukowcy przebadali czterdzieści mózgów dwudziestodniowych niemowląt, urodzonych przez zdrowe kobiety, które miały w ciąży problemy z niedoborem żelaza. Wyniki pokazały, że im niższy poziom żelaza miała kobieta w ciąży, tym mniej wyspustek i połączeń nerwowych w mózgu i mniejszą dojrzałość istoty szarej miało urodzone przez nią dziecko. 

Zobacz też: 9 rzeczy, które na pewno usłyszysz będąc w ciąży

Badania będą jeszcze kontynuowane, niemniej już teraz warto wziąć sobie te wyniki do serca, jeśli jesteście w ciąży i macie słabe wyniki. Pamiętajcie, że tu nie chodzi tylko o Wasze życie, lecz także o życie Waszego dziecka. Postarajcie się zrobić wszystko, by umożliwić mu jak najlepszy rozwój. W przypadku niedoboru żelaza, nie trzeba przecież wiele - wystarczy prawidłowo się odżywiać, zwracając szczególnie uwagę na produkty bogate w ten pierwiastek. 

Zobacz też: Co jeść w ciąży, żeby nie mieć niedoboru żelaza?


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 17.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (3)

Awatar
Anonim
Ja jeszcze przed ciążą długo walczyłam z anemią. Dieta mi nie pomagała, a jedyne bardzo dobrze przyswajalne żelazo, jakie znalazłam to Chela ferr forte. Moje badania już po miesiącu stosowania były lepsze, a po dłuższym czasie nie było śladu anemii. Też nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania żelaza na receptę.
Dodano: 2016-11-18 11:20:20 Zgłoś nadużycie
Anonim
Tym niedoborem żelaza straszono mnie jeszcze zanim tak na prawdę zaszłam w ciążę. Zrobiłam więc większe rozeznanie w temacie, żeby ustrzec się tego kiedy już w ciąży byłam. Polecono mi przyjmować suplement kompleksowy, który tylko jako jeden ze składników ma żelazo. I tak wybrałam najlepszy z dostępnych na rynku- Pregna plus ( bo ma jod, wit d, żelazo, kwas foliowy i kwasy dha) to ona regularnie wspierała zdrowie moje i maluszka:)
Dodano: 2016-10-18 10:15:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
Ja miałam problem z dobraniem żelaza, często pojawiały się skutki uboczne, aż w końcu zaczęłam brać Chela Ferr bio complex i udało się. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Nie odczułam żadnych skutków ubocznych.
Dodano: 2016-08-01 12:57:47 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×