Dokuczliwe owsiki u dzieci

Twoje dziecko zaczęło skarżyć się na dokuczliwe swędzenie ciała, ma brak apetytu oraz bóle brzucha i głowy? Prawdopodobnie cierpi na owsiki. Przeczytaj porady, w jaki sposób rozpoznać tę nieprzyjemną dolegliwość.

Dokuczliwe owsiki u dzieci


Owsiki to bardzo częsta choroba wieku dziecięcego. Pasożyty te są bardzo często spotykane w naszym klimacie, dlatego też bardzo trudno się przed nimi ustrzec. Zwłaszcza dzieciom, które mają skłonność do dotykania różnych rzeczy i wkładania ich do buzi.

W jaki sposób Twoje dziecko może zarazić się owsikami? Niestety możliwości jest bardzo wiele. Do najczęstszych zakażeń dochodzi w przedszkolach. Wystarczy, że tylko jedno z dzieci ma na swoich dłoniach jajeczko owsika, zaraża  inne przed podawanie rąk. Do zarażenie dochodzi również podczas jedzenia niemytych warzyw lub owoców.

Na czym polega ta choroba? Z jajeczek, które dostaną się do jelit wylęgają się owsiki. Mieszkają one w przewodzie pokarmowym, a ich jedynymi dostarczycielami pożywienia jest człowiek. Czasami choroba ta przebiega zupełnie bezobjawowo, ale najczęściej w przypadku zakażenia zauważysz u swojego dziecka ból brzucha, głowy, gorsze spanie w nocy, "wiercenie się", drapanie i nudności.

Jeżeli zauważysz u swojej pociechy wyżej wymienione objawy, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do pediatry, który po pozytywnych wynikach badań zaleci specjalną kurację. 

Tekst: Emilia Czaczkowska

Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Jak uodpornić pierwszaka

Dlaczego boimy się szczepionek

Zdrowe jak rybki dzięki nowym lekom


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 21.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Nina144
Przerabialiśmy ten temat, mimo iż dbamy o higienę dziecka i pilnujemy mycia rąk. Pomogło pyrantelum plus pranie całej pościeli i bielizny, oczywiście w wysokiej temperaturze.
Dodano: 2018-03-25 22:00:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×