Dziecięce szczepionki TAK czy NIE

Od czasu do czasu słyszysz w radio czy telewizji informacje, że szczepienia mogą być niebezpieczne dla dzieci – wywołują autyzm, zawierają w swoim składzie toksyczne substancje, że szczepione są zbyt małe dzieci… Wierzyć tym doniesieniom czy to tylko zwykłe sensacje? A może szczepiąc dziecko, bardziej mu szkodzimy, niż pomagamy?

Dziecięce szczepionki TAK czy NIE

Doniesienia mediów dotyczące szczepień dzieci wydają się alarmujące. Potem jednak są dementowane, a za jakiś czas pojawiają się nowe sensacje. A ty masz mętlik w głowie.Chciałabyś przecież dla swojego dziecka jak najlepiej i sama nie wiesz, co robić. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości. Kontrowersje wokół szczepionek, które spędzają sen z powiek wielu mamom, przedstawiliśmy ekspertowi w dziedzinie szczepień, pediatrze, dr. n. med. Pawłowi Grzesiowskiemu.

Redakcja: Jesienią w mediach podano informację, że zdaniem niektórych naukowców zbyt szybko (tuż po urodzeniu) szczepi się noworodki i otrzymują one za dużo  szczepień. Czy rzeczywiście mamy niewłaściwy kalendarz szczepień?

Paweł Grzesiowski: Te zarzuty były dyskutowane na spotkaniu Rady Sanitarnej Głównego Inspektora Sanitarnego z Ministrem Zdrowia oraz wieloma ekspertami. Zostały jednak odrzucone (wnioski z tej dyskusji są dostępne na stronie GIS www.pis.gov.pl). Kalendarz szczepień od wielu lat powstaje na podstawie rekomendacji i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, krajowych ośrodków referencyjnych i opinii ekspertów. Jest corocznie aktualizowany przez Ministra Zdrowia i publikowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. To prawda, że najwięcej szczepionek otrzymują dzieci w pierwszym półroczu życia. Wynika to stąd, że układ immunologiczny małego dziecka jest zbyt słaby, aby bronić się przed wirusami i bakteriami. A choroby zakaźne szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci. Każda infekcja niesie ryzyko ciężkiego przebiegu i powikłań zagrażających życiu.

Noworodki szczepimy przeciw gruźlicy i jest to szczepienie zgodne z zaleceniami WHO, gdyż najskuteczniej chroni przed gruźliczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz formą uogólnionego zakażenia. Drugie szczepienie chroni noworodki przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Również jest zgodne z zaleceniami WHO. Szczepienie to wprowadzono 10 lat temu i od tego czasu ogromnie zmniejszyła się ilość zachorowań wśród dzieci, a co za tym idzie, poważnych powikłań – przewlekłego zapalenia wątroby, marskości wątroby i raka wątroby. Kolejne szczepionki podawane są w 7.-8. tygodniu życia, a więc pod koniec 2. miesiąca życia, i są to szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz HIB, a także druga dawka szczepionki przeciw WZW B. Nie ma żadnych podstaw naukowych wskazujących na szkodliwość tych szczepień podawanych u dzieci do 3 miesięcy. Wręcz przeciwnie, szczepienia te chronią niemowlęta przed chorobami zakaźnymi, które mogą być przyczyną kalectwa lub śmierci.


Dodał(a): Ola Wójcik , Wtorek 21.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
passionfruit
Ja właśnie należe do tych co sie szczepionek boją.
Dodano: 2011-06-28 17:58:17 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×