4 toksyny, których należy unikać w ciąży

Te podstępne chemikalia mogą być ukryte w całym domu.

iStock-509619552.jpg

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, naturalnym procesem jest odstawienie alkoholu oraz papierosów. Wszystko w celu zmniejszenia ryzyka powikłań, chorób lub nawet poronienia.  Jednak, czy kiedykolwiek słyszałaś, że warto zrezygnować również z  niektórych produktów, z którymi na co dzień masz do czynienia w domu? Badania przeprowadzone przez Environmental Working Group pokazują, że mogą być równie toksyczne, co papierosy lub alkohol. Narażenie płodu na toksyny może powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenie mózgu i narządów, nie tylko po urodzeniu, ale także w dorosłym życiu. 

Ołów

Ekspozycja na ten neurotoksyczny metal może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, zaburzenia układu nerwowego, trudności w nauce oraz nadaktywność. Może spowolnić rozwój dziecka zarówno przed jak i po urodzeniu.  Zatem, jak go unikać? Przede wszystkim nie należy sięgać po wodę z kranu. Niektóre ze szminek zawdzięczają kolor pigmentom, które zawierają ołów. Pamiętaj, aby podczas ciąży pić wodę filtrowaną oraz używać kosmetyków ekologicznych, barwionych naturalnymi pigmentami owocowymi. 

Rtęć

Ta neurotoksyna hamuje rozwój mózgu oraz układu nerwowego. Rtęć, na którą narażone są przyszłe mamy, w dużej mierze pochodzi z zanieczyszczonego powietrza. Najczęściej produkowana przez elektrownie spalające węgiel.  Wpada do jezior, rzek oraz strumieni wody słodkiej, koncentrując się na niektórych rybach oraz owocach morza. Niestety największe zagrożenie płynie z owoców skażonych rtęcią, której śladowe ilości mogą przedostawać się do nich z gleby i powietrza. Specjaliści zalecają, aby kobiety w ciąży zrezygnowały z owoców nawet o niskiej zawartości rtęci, a zamiast tego wybierały te bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3.

Polichlorowane bifenyle

To substancje, które zagrażają układom neurologicznym, rozrodczym i immunologicznym. Na system kobiet ciężarnych wpływają przede wszystkim poprzez żywność. Zwierzęta hodowlane w tym ryby oraz bydło mogą być karmione zanieczyszczoną paszą. Ponieważ polichlorowane bifenyle koncentrują się głównie w tłuszczu, kobietom w ciąży zaleca się spożywanie niewielkich ilości czerwonego mięsa oraz tłustych ryb. Wybieraj świeże owoce organiczne, warzywa oraz produkty pełnoziarniste. 

Formaldehyd

Znajduje się w szerokiej gamie produktów gospodarstwa domowego, w tym wykładzinach oraz meblach wykonanych z drewna tłoczonego. Może być również stosowany, jako środek konserwujący w kosmetykach na przykład szamponach i lakierach do paznokci. Ma toksyczny wpływ na układ odpornościowy, dlatego, aby go uniknąć, dokładnie czytaj skład kupowanych produktów. 

Zdjęcie: iStock

Źródło: womansday


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 27.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
kamilaa23
Foraldechydy są w kosmetykach i to chyba najgorsze, bo nie czytając etykiety trujemy swoje dziecko
Dodano: 2017-03-29 11:15:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×