Depresja w trakcie ciąży... Jak z nią walczyć?

Ciąża to trudny czas, nie tylko dla ciała, ale i umysłu kobiety... Na co musisz być gotowa?

ciazadol.jpg

O depresji w trakcie ciąży mówimy zazwyczaj mając na myśli okres okołoporodowy. Tymczasem u niektórych kobiet negatywne stany emocjonalne pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży i mogą trwać nawet przez całe dziewięć miesięcy. Czy depresja w ciąży zagraża również dziecku i jak rozpoznać chorobę?

Ciąża nie zawsze oznacza piękny czas, w którym wybieramy pierwsze ubranka dla maluszka i urządzamy dziecięcy pokój. Przez dziewięć miesięcy nasz organizm wypełniają hormony, które nie na wszystkich działają dobrze. Choroba duszy podczas ciąży dotyka aż 10 procent przyszłych mam! Co więcej, chorujące na depresję kobiety bardzo rzadko przyznają się do swojego złego stanu. Jest im wstyd, że nie potrafią odczuwać radości z powodu narodzin dziecka. Ciążą zmusza do rezygnacji z codziennych przyzwyczajeń i zawsze (nawet kiedy jej oczekujemy) stanowi ogromny szok dla nas i naszych bliskich. Nowa sytuacja wywołuje także wiele obaw i wątpliwości. Na ciążową depresję najbardziej narażone są kobiety, które muszą sprostać nowym zadaniom same. Brak wsparcia ze strony bliskich powoduje ogromny strach. W grupie ryzyka są również skryte osoby, które mają trudności z komunikacją z otoczeniem. Co ciekawe, depresja w ciąży może być wywołana także nagłą przeprowadzką, problemami finansowymi i złymi relacjami z partnerem.

Zdiagnozowanie depresji u ciężarnej kobiety to bardzo trudne zadanie. Nasilone działanie hormonów sprawia, że jej zachowanie ulega zmianie, jednak nawet skrajne emocje nie muszą być jednoznacznie związane z rozwojem depresji. Do niepokojących objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas zaliczamy m.in.: zaburzenia rytmu dnia, zaniżoną samoocenę, ciągłe poczucie winy i brak poczucia sensu, wynikający z nowej sytuacji. Jeśli zauważysz tego typu objawy u siebie lub znajomej kobiety w ciąży, bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ choroba pogłębia się w błyskawicznym tempie.

Leczenie depresji w ciąży jest bardzo trudne ze względu na ograniczenia w zakresie stosowania leków. Żaden z leków antydepresyjnych nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży, dlatego ciężarne kobiety są zazwyczaj kierowane na psychoterapię. Rozpoczęta odpowiednio wcześnie pozwala przetrwać spokojnie najtrudniejsze miesiące. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 07.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Depresja w ciąży, według Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG), może dotyczyć od 14-23% wszystkich kobiet w ciąży w różnym zakresie, od przypadków lekkich (niektóre objawy), po ciężkie (wymagające błyskawicznej interwencji lekarskiej).

Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/depresja-w-ciazy/
Dodano: 2017-07-13 17:21:10 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×