Jak ciąża zmienia mózg kobiety?

Okazuje się, że ciąża zmienia kobietę nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zobacz jak!

mozgwciazy.jpg

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety, jednak jeśli planujesz dziecko, oprócz porannych mdłości i rozstępów czekają Cię również... trwałe zmiany, jakie nastąpią w Twoim mózgu! Na szczęście są one wspaniałe dla maluszka, który niebawem pojawi się na świecie! Przyszłe mamy bardzo często skarżą się na problemy z koncentracją, ciągłe zapominanie o ważnych sprawach i zaburzenia uwagi. Czasami zdarza się, że zmiany te nie ustępują również po porodzie... Niekiedy znikają one dopiero po upływie dwóch lat, bez względu na to, w jaki sposób zapłodniona została kobieta!

Podczas ciąży w organizmie pojawia się oksytocyna- hormon, który sprawia, że jesteśmy spokojniejsze, czułe i otwarte na świat. Jednym słowem, oksytocyna ma nas przygotować do roli mamy. W niektórych sytuacjach działa jednak pobudzająco, dlatego w ciąży możesz zauważyć, że jesteś bardziej czujna i gotowa do walki jeśli chodzi o obronę rodziny. Wraz ze zmianami w mózgu pojawiają się również nowe umiejętności. Okazuje się, że ciężarne kobiety mają niezwykłą zdolność rozpoznawania twarzy nieznajomych! Od pierwszych miesięcy ciąży uczą się także wielozadaniowości- w tym czasie wzrasta aktywność w korze przedczołowej. Macierzyństwo wymusza zmiany strukturalne w mózgu, które zwiększają jego możliwości przetwarzania informacji. Oznacza to, że jesteś w stanie przyswoić nieco więcej informacji niż do tej pory. To dobrze- już niedługo będziesz największą skarbnicą wiedzy dla swojego dziecka!

W przyszłości naukowcy zamierzają jeszcze dokładniej badać mózg ciężarnej kobiety- okazuje się, że zmiany, jakie w nim zachodzą, mogą pomóc określić, jaką relację będzie umiała nawiązać kobieta z maluszkiem. Na razie wiadomo jedynie, że najsilniejszą więź z dzieckiem stworzyły matki, u których najbardziej zmniejszyła się ilość substancji szarej w mózgu.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 15.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-15)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Czytając ten artykuł można dojść do wniosków że prawie nic się nie dzieje, sory ale napisany pobieżnie i bez polotu. Jeśli kogoś naprawdę ciekawi co się dzieje z mózgiem kobiety w ciąży, powinien zerknąć na jakiś blog takowej mamy a nie czytać jakiś abstrakcji. Ja obserwuję od miesięcy blog malywrednymis.pl - dziewczyna zrobiła niedawno wpis o tym samym i nie są to 3 akapity po prostu, tylko świetne info podparte faktami
Dodano: 2017-02-17 09:00:59 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×