Poród - po czym rozpoznasz, że właśnie się zaczyna?

To będzie Twój pierwszy poród. Po czym masz poznać, że już się zaczął? Spokojnie, istnieje kilka specyficznych objawów...

poroddd.jpg

Ostatnie tygodnie ciąży bywają bardzo ciężkie... Większość kobiet czeka na poród jak na wybawienie, a mimo to myśl o rozwiązaniu powoduje wiele wątpliwości i zmartwień. Czasami boimy się, że nie zdążymy dojechać do szpitala przed czasem- zupełnie niepotrzebnie. Mimo że pierwsze objawy są dość specyficzne, na pewno je zauważysz. Pamiętaj, że data porodu, którą wyznaczył lekarz, to jedynie przybliżenie terminu- wszystko może rozpocząć się wcześniej lub po terminie. Poród zwykle trwa około 8 godzin, a pacjentki często zjawiają się na sali porodowej przed czasem. Oto 4 objawy rozpoczynającego się rozwiązania:

Wody płodowe

Pęknięcie pęcherza płodowego jest nieuchronne, jednak czasami może się to stać nawet kilkadziesiąt godzin przed porodem. Ponadto, płyn może sączyć się przez dłuższy czas- nie zawsze dzieje się to w nagły sposób. To jeden z objawów, które łatwo przeoczyć, dlatego pod koniec ciąży warto nosić podpaski, które będziemy obserwować. Kilka dni przed porodem może pojawić się również krwiste plamienie, wywołane rozwieraniem się szyjki macicy.

Biegunka 

Częste wypróżnianie się oznacza, że organizm próbuje się oczyścić. Biegunka może się pojawić kilka dni przed porodem i nie wolno jej lekceważyć- nie oznacza wcale, że się zatrułaś! Biegunka jest efektem działania prostaglandyn, czyli związków wydzielanych w pierwszej fazie porodu.

Skurcze

To najważniejszy znak zwiastujący poród, warto jednak zwrócić uwagę na częstotliwość skurczy. Jeżeli pojawiają się sporadycznie, to fałszywy alarm. Aby sprawdzić, czy dokuczają Ci skurcze przedporodowe, wystarczy że zrobisz sobie ciepłą kąpiel i spędzisz w wannie około pół godziny. Jeśli po wyjściu z wanny skurcze nie ustąpią, oznacza to, że własnie rozpoczął się poród. 

Dziwne zachowanie maluszka

Zauważyłaś, że dziecko w ostatnich dniach nieco mniej się rusza, a jego kopniaki nie dokuczają Ci tak często, jak wcześniej? Oznacza to, że w kanale rodnym zrobiło się bardzo ciasno i maluch chce już Cię poznać i zbiera siły! Jeżeli jednak niepokoi Cię zachowanie dziecka, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 13.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim Dodano: 2017-07-13 16:30:24 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×