Zaskakujące doniesienia naukowców: Dziecko w brzuchu mamy rozpoznaje... twarze!

Dotychczas sądzono, że dziecko w łonie matki słyszy wszystkie dźwięki. Najnowsze badania udowadniają, że nie jest to jego jedyna umiejętność!

przewidziecpleeec.jpg

Mimo, że wydaje nam się, że na temat ciąży wiemy już wszystko, nowe technologie pozwalają odkryć nieznane do tej pory, zaskakujące fakty. Większość kobiet spodziewających się dziecka już od pierwszych miesięcy ciąży stara się mówić do niego jak najwięcej. Głos mamy uspokaja maleństwo i ułatwia jego pierwsze dni na świecie. Tworzy także silną więź. Okazuje się jednak, że dziecko potrafi także rozpoznawać twarze!

Dowodzą tego badania opublikowane w piśmie medycznym Current Biology. Naukowcy obserwowali 40 kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Wykorzystali do tego innowacyjną technologię ultrasonograficzną. Płodom przedstawiano specjalną projekcję świateł w kształcie twarzy. Wszystkie dzieci odwracały głowę w stronę świateł czterokrotnie częściej niż wtedy, kiedy pokazywano im inny układ świateł. Wyniki badań wyjaśniają, dlaczego noworodki największą uwagę zwracają właśnie na twarze. Niestety, dostrzeżenie twarzy mamy może być dla płodu bardzo trudne technicznie.

Oczywiście najnowsze badania nie sugerują, że dzieci są w stanie odróżnić od siebie absolutnie wszystkie otaczające ich twarze, są jednak kolejnym dużym krokiem, który pozwoli poznać kolejne, nieznane wcześniej fakty na temat ciąży.  

Zdjęcie: iStock

Źródło: Dailymail.co.uk 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 16.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×