Elektroniczne zabawki nie rozwijają umiejętności językowych u dzieci?

Zobaczcie do jakich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.

elektroniczne-zabawki-a-umiejetnosci-jezykowe.jpgCo prawda, Święta Bożego Narodzenia już za nami, a wraz z nimi szał zakupów i dużo okazji do obdarowywania maluchów. Niemniej, jeśli znowu będziecie chciały kupić jakąś zabawkę niemowlakowi lub małemu dziecku, pamiętajcie o tym tekście i wynikach badań amerykańskich naukowców.

 Zobacz też: Jakie dolegliwości mogą mieć dzieci uzależnione od elektroniki?

Badacze z Northern Arizona University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili eksperyment. Przez pewien okres czasu nagrywali dźwięki, jakie pojawiały się w domach 26 rodzin. W każdym z tych domów mieszkało dziecko, które miało od 10 do 16 miesięcy. Dzieci mogły bawić się trzema rodzajami zabawek: elektronicznymi, tradycyjnymi (drewniane układanki) i kolorowymi książeczkami. 

Okazało się, że podczas zabawy hałaśliwymi, świecącymi zabawkami dzieci i dorośli rzadziej ze sobą rozmawiali i dzieci wydawały mniej dźwięków niż podczas czytania książeczek czy układania drewnianych klocków. To pozwoliło naukowcom wysnuć wniosek, że w rozwoju umiejętności językowych znacznie lepiej sprawdzają się tradycyjne zabawki.

Zobacz też: Ludzie, którzy mają dzieci żyją dłużej

Czy elektroniczne zabawki są więc mniej pożyteczne? W przypadku nauki mowy prawdopodobnie tak, chociaż trzeba też wziąć pod uwagę tzw. "osłuchanie się". Dzieci może w trakcie zabawy takimi zabawkami mniej mówią, ale więcej słuchają. A to przecież też jest potrzebne do ich rozwoju. Należy także wziąć pod uwagę to, że badania zostały przeprowadzone tak naprawdę na małej grupie osób. W każdym razie - przy wyborze zabawki dla małego dziecka warto też zwracać uwagę na tradycyjne klocki czy książki, bo one niewątpliwie mają duży wpływa na rozwój dzieci. 

Zobacz też: Sprawdź, jak będzie wyglądało Twoje małżeństwo. Kalkulator


    Źródło: MilionKobiet.pl, naukawpolsce.pap.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 05.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×