Imię dla dziecka to ważna decyzja

Wszyscy przyszli rodzice stoją przed trudnym wyborem, jakim jest imię dla przyszłego maleństwa. Czym się kierować przy takim wyborze? Oto kilka ważnych rad.

Imię dla dziecka to ważna decyzja

Imię dla dziecka to ważna decyzja

Wybór imienia dla dziecka to nie jest łatwa decyzja. Warto ją dobrze przemyśleć. W końcu nasze dziecko będzie ponosiło konsekwencje naszej decyzji przez całe swoje życie. Oto kilka rad, które mogą pomóc przy tym wyborze.

Nie ulegaj presji

Często zdarza się tak, że rodzina i bliscy nalegają na wybranie konkretnego imienia. Nie pozwól, by takie naciski wzięły górę. To do Ciebie i Twojego partnera należy wybór imienia dla waszego dziecka. Oczywiście, możesz się zasugerować propozycjami, jeśli wydają Ci się ładne i odpowiednie, ale nie pozwól na to, by ulec w tej kwestii "dla świętego spokoju".

Uważaj na modę

Jak we wszystkim, tak i w dziedzinie imion dla dziecka, istnieją trendy. Jednak kierowanie się nimi może nie być dobre. Jeśli jakieś imię jest aktualnie bardzo popularne możesz być pewna, że wiele par będzie nazywać tak swoje dzieci, co w przyszłości może doprowadzić do tego, że Twoje dziecko będzie jednym z wielu w klasie Bartków, Maćków, czy Julii. 

Imię pasujące do nazwiska

Oprócz samego brzmienia imienia, które zamierzacie wybrać, zastanówcie się też, czy pasuje ono do nazwiska, jakie będzie nosić wasze maleństwo. Jeżeli nazwisko jest długie, wybór jeszcze dłuższego imienia może sprawiać w przyszłości trochę kłopotliwe. Pamiętajcie, że kiedyś wasze dziecko będzie musiało wypełniać różne dokumenty, czy przedstawiać się w różnych sytuacjach formalnych.

Imię dla dziecka to ważna decyzja Podejmij decyzję z partnerem i nie ulegaj naciskom

Niespotykane i zagraniczne imiona

Imię, które ładnie brzmi w obcym języku lub jest bardzo niespotykane i oryginalne przede wszystkim może zupełnie nie pasować do typowo polskiego nazwiska. Taki wybór może być na tyle nietrafiony i komiczny, że może doprowadzić do tego, iż w przyszłości wasze dziecko nie będzie traktowane poważnie, gdy się przedstawi. Poza tym bardzo skomplikowane niecodzienne lub zagraniczne imię będzie na pewno sprawiało samemu właścicielowi duże trudności w wymawianiu, co może go zniechęcić do przedstawiania się innym dzieciom na przykład w przedszkolu.

Możliwość zdrobnienia

Bywa tak, że niektóre imiona naprawdę ciężko jest ładnie zdrobnić. Takie formy używane są dość często w naszym życiu, dlatego watro wziąć to pod uwagę, gdy dokonujemy wyboru. Najlepszą opcją jest, gdyby wybrane przez nas imię posiadało kilka odmian i zdrobnień. Znacznie łatwiej byłoby je dobrać odpowiednio do wieku i sytuacji w jakiej znajdzie się przyszły właściciel wybranego przez was imienia. 

Według danych MSW, do najpopularniejszych imion w 2013 roku należały: Lena, Julia, Zuzanna oraz Jakub Kacper i Filip.

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 10.10.2014 (aktualizacja: 2014-10-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×