Jak kąpać noworodka? Oto kilka cennych wskazówek

Kiedy stajemy się rodzicami wszystko jest nowe i nawet proste czynności nie są takie łatwe jak się wydaje. Mamy dla was zatem kilka prostych i ważnych wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo kąpać noworodka.

kąpiel noworodka.jpg

Jak kąpać noworodka? Oto kilka cennych wskazówek

 

Bycie rodzicem to bardzo odpowiedzialna sprawa. Początki rodzicielstwa nie są proste. Wszystko wydaje nam się nowe, a z pozoru proste czynności mogą nam sprawiać nieco kłopotów.

Jednym z rytuałów, który może nieco przerażać nowo upieczonych rodziców jest kąpiel noworodka. Strach bierze się zwykle z tego, że młodzi rodzice obawiają się, że niechcący mogą zrobić maleństwu krzywdę. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do tej czynności i poznamy kilka cennych wskazówek, znacznie łatwiej będzie przystąpić do pierwszej kąpieli nowego członka rodziny.

Zobacz też: ZDROWA SKÓRA POTRZEBNA OD ZARAZ 

Przede wszystkim ważne jest, by przed kąpielą przygotować wszystkie potrzebne rzeczy tak, by były w zasięgu ręki. Odstąpienie od wanienki i zostawienie w niej dziecka nie może mieć miejsca, dlatego zanim zaczniemy kąpać malucha przygotujmy wszystkie potrzebne kosmetyki dla  niemowlaka.

Ważna jest także temperatura pomieszczenia, w którym kąpiemy dziecko jak i temperatura samej wody. W miejscu, gdzie stoi wanienka najlepiej jest utrzymać około 22 stopnie, natomiast woda, w której będziemy myć dziecko, powinna mieć około 37 stopni.

kąpiel noworodka.jpg

Kąpanie noworodka wcale nie musi być trudne

 

- Rytuał kąpieli dobrze jest zacząć od kontaktu z dzieckiem. Głaszczemy, uśmiechamy się tak, aby przygotować dziecko na to, co nastąpi za chwilę. - radzi położna Karolina Ebebenge w porannym programie Dzień Dobry TVN. - Ważne jest, aby skórę dziecka myć dłonią, gdyż skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. - dodaje.

Zobacz też: NIEZWYKŁA KĄPIEL NOWORODKA 

Dziecko wkładamy do wanienki stopniowo, by przyzwyczaiło się do wody i do jej temperatury. Jedną ręką powinniśmy podtrzymywać noworodkowi główkę, najlepiej, by opierała się ona na zgięciu nadgarstka, drugą zaś podtrzymujemy nóżkę i pośladki.  

Myjąc noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na obszary pod szyją, pachwinami i w zgięciach nóg oraz łokci. Wykąpanego malucha kładziemy na ręcznik i staramy się go nim nie trzeć jego wrażliwej skóry, a delikatnie dotykać i w ten sposób wysuszyć. 

 

Zobacz tez:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 06.03.2015 (aktualizacja: 2015-03-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×