Jak przechytrzyć kleszcza?

Jak przechytrzyć kleszcza?

Wyglądają niewinnie – jak małe czarne pająki. Nie są niebezpieczne. Mogą jednak przenosić wirusy i bakterie wywołujące choroby niebezpieczne dla zdrowia i życia. Do najważniejszych należą kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Sezon kleszczy zaczyna się już wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Im jest wilgotniejsza aura, tym lepiej. Kłopotliwe pajęczaki można spotkać na terenie całego kraju, jednak najwięcej jest ich w części północnej i wschodniej. Do niedawna królestwem kleszczy były lasy liściaste i mieszane oraz tereny porośnięte wysoką trawą w pobliżu rzek i jezior. Teraz atakują także w miejskich parkach i przydomowych ogródkach.      

Lepiej zapobiegać

Jeżeli więc wybieracie się na zieloną trawkę, postaraj się zmniejszyć ryzyko ukąszenia dziecka przez kleszcza. Przede wszystkim odpowiednio je ubierz. Najlepiej włóż mu koszulkę z długimi rękawami, spodnie do kostek i zakryte buty, a na głowę – czapkę lub kapelusz. Intruzom trudniej będzie wtedy przedostać się do skóry malca. Zawsze stosuj środki odstraszające te pajęczaki – repelenty. Najlepiej, aby były to preparaty przeznaczone dla dzieci. Dla niemowlaków powyżej pierwszego miesiąca życia odpowiednie będą np. Sio (prod. Ziołolek, ok. 8 zł), Antisol No. 1 (Farma System, ok. 16 zł), a dla dzieci powyżej pierwszego roku życia – Anty Bzzz (Ziaja, ok. 13 zł).

Podczas wycieczki starajcie się omijać ścieżki porośnięte krzakami i wysoką trawą. Po powrocie do domu rozbierz malucha i najlepiej od razu go wykąp. Kleszcz przez jakiś czas wędruje po ciele w poszukiwaniu najdogodniejszego miejsca. Jeżeli więc jeszcze nie zdążył się wbić, podczas mycia można go spłukać. Po kąpieli dokładnie obejrzyj całe ciałko dziecka. Zwróć uwagę na okolice pach, zgięcia łokci i kolan oraz głowę – za uszami i na linii włosów. W tych miejscach skóra jest najdelikatniejsza i kleszcze najczęściej tam się usadawiają.

Szybko pozbyć się intruza

Jeżeli się okaże, że kleszcz przeniknął przez zapory i wbił się w skórę dziecka, nie wpadaj w panikę. Nie każdy jest nosicielem zarazków, a poza tym nie zawsze ukąszenie przez zakażonego pajęczaka kończy się chorobą. Liczy się też czas. Im szybciej uda ci się pozbyć intruza, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Najlepiej byłoby, gdybyś miała w domu specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, np. Trix, ok. 26 zł; Antykleszcz, ok. 28 zł; Aspivenin, ok. 75 zł (kupisz w aptece).


Dodał(a): Ola Wójcik , Czwartek 26.05.2011 (aktualizacja: 2011-06-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Tutaj macie źródło wszelkich informacji o kleszczach i boreliozie. Ryzyko zachorowania na nią jest naprawdę duże, ponieważ kleszcz może zawsze niespodziewanie znaleźć się na naszej skórze, ale nie można się martwić, bo wszystko jest do sprawdzenia, a ugryzienie przez kleszcza nie daje nam wyroku na życie z boreliozą.
Dodano: 2018-04-23 14:03:03 Zgłoś nadużycie
Saturday
Nawet nie wychodząc można 'otrzymać' kleszcza - dlatego domowe zwierzaki, a zwłaszcza koty, po ogródkowych wyprawach dalekich i bliskich za każdym razem trzeba poddać 'kontroli'.
Dodano: 2012-06-10 10:20:28 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×