Jak przetrwać baby blues?

Czekałaś na swoje dziecko tyle miesięcy i nagle okazuje się, że jedyne co czujesz, to smutek... Jak sobie poradzić w tym trudnym czasie?

9.jpg

Badania dowodzą, że baby blues odczuwa aż 70% świeżo upieczonych mam. Baby blues to smutek wywołany długotrwałym wysiłkiem, zmęczeniem i adrenaliną. W pierwszych dniach po porodzie gospodarka hormonalna szaleje- pojawiają się nagle duże ilości prolaktyny niezbędnej do wytwarzania pokarmu, a w tym samym czasie obniża się poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Mamom wydaje się, że nie poradzą sobie z nowymi obowiązkami- a muszą im sprostać od razu po porodzie. Baby blues mija zazwyczaj po dwóch-trzech miesiącach, jednak do tego czasu mama musi działać na pełnych obrotach. Jak sobie poradzić przez ten czas?

Sposoby na baby blues... 

Pomocny jest z pewnością instynkt macierzyński, który pomaga działać mimo zmęczenia. Jednak mama powinna mieć chwilę dla siebie- warto otoczyć ją w tych dniach opieką. Jeżeli nadal czuje się źle w swojej nowej roli, dobrze jest poważnie zastanowić się, z czego to wynika. Wystarczy godzina dziennie, którą poświęcimy na masaż czy kawę z przyjaciółką - oderwanie się od codziennych obowiązków pomoże zapomnieć o złym samopoczuciu. Co ważne, możesz uniknąć poporodowego smutku, dbając o swoje emocje już podczas ciąży. Już wtedy warto znaleźć wsparcie wśród bliskich, czy kobiet w podobnej sytuacji. Jeżeli Twoje koleżanki jeszcze nie zostały mamami, być może warto zaprzyjaźnić się z kimś nowym?

Pamiętaj także o dostarczaniu swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Po porodzie znacznie spada ilość magnezu w organizmie - uzupełnisz go czekoladą, figami, migdałami czy zielonymi warzywami. Możesz także spróbować coś w sobie zmienić - w końcu zaczęłaś nowy, piękny etap w swoim życiu! Doceniaj siebie każdego dnia. Staraj się pamiętać, że dziecko wcale nie potrzebuje idealnej matki- najlepiej będzie się czuło, kiedy jego mama będzie po prostu szczęśliwa!

Co ważne - nie wymagaj od partnera, aby rozumiał Twoje wszystkie wahania nastrojów. Porozmawiaj z nim spokojnie - pamiętaj, że on także musi odnaleźć się w nowej sytuacji.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 10.10.2016 (aktualizacja: 2016-10-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×